Ordu’da işsiz arazilerde yağlık gün çiçeği ve bamya üretildi

Ordu’nun Mesudiye ilçesinde atıl arazilerde deneme gayeli dolayı gün çiçeği ve bamya üretildi.

Ordu Büyükşehir Belediyesinden yapılan mukayyet açıklamada, belediyenin uygulamaya koyduğu tarım projeleriyle vatandaşlara kullanılmamış gelir kaynakları oluşturmaya devam ettiği belirtildi.

Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanlığınca Mesudiye’dahi etkisiz arazileri tarıma fethetmek ve kırsalda tüvana vatandaşlara ek dirimlik kaynakları düşünmek üzere sınama gayeli kontekst gündöndü ve bamya ekilerek liyakatli sonuç alındığı vurgulandı.

Açıklamada değerlendirmesine meydan sunulan Ekincilik ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanı Ahmet Ultav, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Mesudiye Belediyesi hareket birliğinde fındık tarımının başka ilçelere göre daha az yapıldığı Mesudiye’da nebati üretimin geliştirilmesi için bölgenin abuhava ve arazi özelliklerine akıllıca olabilecek bir nice sulp, fide ve amut işaret desteği sağlandığını aktardı.

Ultav, ilçede tarımsal işaret çeşitliliği amacıyla çalışmaların sürdüğünün dahi altını çizerek, şunları kaydetti:

“Bu sene ekimini gerçekleştirdiğimiz bamya ve ayçiçeği dahi bunlardan birisi. Ayçiçeği ve bamyanın Mesudiye’üstelik yetişebildiğini gördük. Bilindiği üzere hava günebakan ülkemiz amacıyla ciddi aynı yapıt. İlimizde aynı yağ fabrikasının bulunması dahi ayçiçeği yetiştirilmesi üzere avantajlı tıpkı ebat. Antrparantez ayçiçeğinin koca ve yapraklarının protein ve enerji değerinin faziletkâr olması yöredeki hayvancılığa da katkı sağlayacaktır. Üretim ve pazarlama dengesinin oluşturulması halinde Mesudiye’birlikte ve ilimizin uygun koşullara cemaat farklı yerlerinde günâşık yetiştiriciliğini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.”

Bamyanın üstelik vitamin ve mineral değerlerinden çevre aksata değerinin yüksek bire bir ürün olduğuna dikkati çeken Ultav, Mesudiye’dahi uygun alanlarda bamyanın da ekimini artırmayı planladıklarını belirtti.

Share: