YK Enerji’de nesilden nesile istihdam

Kesim halkına evleviyet tanıyan ve mevcutta istihdamının yüzde 75’ini belde köylerden sağlayıcı YK Erke bulunduğu ilçenin refahına katkı sunmaya devam ediyor.

Kurumsal şirketlerin birçoğunda ayrımsız köken isimden çalışanlar ya hiç olamaz ya dahi derogasyon görülür. Ancak YK Erke’den ebat değişik. YK Enerji istihdamının yüzde 10’u nesilden nesle sabık aynı profil sergiliyor. Ağababa mahdum çalışanların çoğunlukta olduğu şirkette toplumsal tesislerde babalarını bekleyen çocukların hayalinde benzeri bölüm termik santrallerde onlarla omuz omuza işlemek var.

1986’dan bu yana Yeniköy Isıl Santrali’nde görev düz Takım Amiri Halit Taşpınar, “Tığ burada çalışmanın yanı sıra burada yaşıyoruz da. Içtimai tesislerde eğleşme ediyoruz. Komşularımız tıpkı zamanda gelişim arkadaşlarımız. Dolayısıyla akşam öz amacıyla bire bir araya geldiğimizde de işimiz ile ilişkin zahir iyileştirmeler yapabiliriz onları konuşuyoruz. Burada komşuluk geleneğini bile ati nesillere aktaran bir aile gibiyiz. Çocuklarımızın çabucak kolaylıkla hepsinde benzeri gün baretle, tulumla bizim yanımızda hizmet etmek hayali vardır. Ben şanslıyım ki oğlum bu hayali hedefledi, azmetti, okulunu bitirip bir süre apayrı kurumlarda deneyim kazandıktan bilahare YK Erke mülakatlarını başarıyla geçti. Aynı babanın evladını kendisinin bile detaylı süre çalıştığı yere yarar sağlarken görmesi, onun o gücük pantolonlu halinden çıkarak başında baret üstünde kurumun yeleği ile görmesi arz büyük gururum. 1988 yılından bu yana toplumsal tesislerde ikamet ediyorum. Oğlum ile öğür arkadaşları da santrallerimizde görev yapıyor. Şimdi sahaya çıktığımda elimizde büyüyen çocukların ayaklarının üstünde durduğunu elde etmek hep aileler amacıyla kıvanç kaynağı. Ayrıca bu memleket amacıyla üretmeye bitmeme eden kurumların birlikte varlıklarını zinde namına sürdüreceğinin ispatı. Bize bu fırsatı sunan herkese teşekkürname ederiz” dedi.

Oğlu Mehmet Taşpınar ise, “öncelikle YK Enerji’ye bize çocukluk hayalimizi yaşamamıza punt verdiği amacıyla teşekkür borçluyuz. Birçok hava ayrımsız soy isimden aksiyon alımını tercih etmiyor. Ama bu coğrafyanın insanı olan, burada faal bizlerin hedefi santralde işlemek. Günümüz şartlarında kiralar haddinden fazla faziletli, şehirde topraktan verim alma şansın yok. Burada genişlik azından öz yiyeceğimizi çoğaltma şansımız var. Antrparantez çocuklarımız birlikte doğayla çöz içe ve büyüyor.

Babanızın vardiyasından çıkıp eve dönmesini beklerken onun cesamet amacıyla, mutluluk üzere çalıştığını biliyorsunuz. Gelişigüzel sunturlu işlemler yapıyorlar. Sizin birlikte hayalinizde aynı periyot emek çantanızı almanızı bekleyen anneniz, kardeşiniz, eşiniz var. Bire Bir babanız kabilinden. Tığ YK Erke’nin nesilden nesile istihdam politikası ile bu hayalimizi yaşıyoruz” diye niteleyerek konuştu – MUĞLA

Share: