Konya Büyükşehir’den “Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri”

Konya Büyükşehir Şehremini Erek İbrahim Altay, 12-14 Ağustos tarihleri arasında “Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri” düzenleyerek hem ticaretin canlanmasına hem dahi unutulmaya beniz tutmuş mesleklerin tanıtımına katkı sağlayacaklarını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Konya Bedesteninde ekonomik hareketliliği harlatmak üzere “Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri” düzenliyor. Konya Büyükşehir Şehremini Erek İbrahim Altay, Türkiye Selçuklu Devleti’ne başkentlik işleyen Konya’da, Romalılardan Selçuklulara, Osmanlı’dan günümüze binlerce yıllık geçmişe cemaat Bedesten Çarşısı’nın Konya’nın kalbi yerinde olduğunu belirterek, bu majör merkezin tanıtımı ve ticarete yardım sağlanması için Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri düzenlediklerini söyledi. Tarihi Bedesten Ahzüita Günleri’nin 12, 13 ve 14 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirileceğini belirten Başkan Altay, bu çerçevede çok sayıda aktiflik düzenleyeceklerini ve esnafın birlikte bu günlere özel indirimler yapacağını duyurdu. Komutan Altay, parçalanmamış Konyalıları ve şehri musahabe eden misafirleri Tarihi Bedesten Aksata Günleri’ne nida etti.

Ziyaretçilerin yol uğrağı noktası olacak

İlk kat düzenlenecek aktiflik çerçevesinde 180 bin metrekareye mümasil bağlı alanda kurulu, 2 bin 687 dükkan ve 7 caddeden oluşan Tarihi Konya Bedesteni, esnafın uygulayacağı yüzde 30’a vasıl indirimlerle mevrut misafirlerin yol uğrağı noktası olacak. Etkinlikler 12 Ağustos Cuma günü kortej yürüyüşü ile başlayacak; söyleşiler, sokak müzisyenleri, temsili kıyafetlerle tarihi canlandırmalar, Mehteran Topluluğu konserleri, Bedesten Çarşısı Foto Sergisi ve Tarihi Kostümler Sergisi kadar faaliyetlerle bitmeme edecek. Yüzyıllardır ticari faaliyetlere ev sahipliği fail tarihi çarşı, 5. Uluslararası İslami El Birliği Oyunları’nın da yapıldığı bu günlerde dar içi ve sınırlı dışından mevrut misafirler amacıyla Konya’nın tanıtımı noktasında ayrımlı tıpkı mütenavip oluşturacak. Etkinlik çerçevesinde unutulmaya yüz tutmuş mesleklerden 30 farklı danışma ve zanaat Bedesten’in farklı yerlerinde yürütme edilecek. – KONYA

Share: