Yaşı 90, kurusu ise 450 TL

– Yaşı 90, kurusu ise 450 TL

Bilecik’te toprakla buluşan aronya bitkisinin ilk hasadı yapıldı

Bilecik İl Ekincilik ve Orman Müdürü Necmettin Eş;

“Şu anki durumda 135 dekara ulaştık, bu birlikte bizim amacıyla çok sevinme verici sonuç”

Osmaneli Kaymakamı Yüksel Ünal;

Bu bitki çiftçilerimize oldukça iyicene alacak sağlamaktadır”

BİLECİK – Esenlik açısından yararlı olduğu tespit edilen Aronya’nın üreticilerle tanıştırılması ve üretiminin yaygınlaştırılması üzere Bilecik’te sabık sene toprakla buluşan bitkinin evvel hasadı yapıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hazırlanan “Antioksidan kaynağı Aronya Neşir” projesi ile 3 dekar alana 6 bin 666 aronya bitkisi geçtiğimiz yıl mayıs ayında Bilecik’in Osmaneli ilçesinde toprakla buluştu. 16 ayın ardından önce hasadı yapılan aronya bitkisinin Osmaneli Kaymakamı Yüksel Ünal’ın ve İl Tarım Müdürü Necmettin Yâren’ın katılımı ile yapıldı Bilecik’in Osmaneli ilçesinde tıpkı dikici vasıtasıyla yetiştirilmeye başlanılan tıbbi ve hoş kokulu nebat Aronya’nın hasadı dahi Yüksel Ünal’ın ve İl Ekincilik Müdürü Necmettin Arkadaş’ın katılımı ile yapıldı.

“Aronya serbest abuhava kuşağına ve arazi şartlarına cılız adapte olabilmektedir”

Kaymakam Yüksel Ünal, aronya bitkisinin hasadı başlamadan önce Ziraat Mühendisi Kükremek Helvacı Ağırbaşlı’den vukuf aldı. Güç, “Aronya neşir projesi 2021 yılı istatistiklerine göre 3 dönüm kendisine başlayan aronya ekimi 2022 bu sene 135 dönüme büyüklüğünde çıkmıştır. Bu artım aronyanın istek edilen bir ürü olduğunun göstergesidir. Gıda ve ispençiyari alanında kullanılması antioksidan değerinin efdal bu ürünü kızıl olduğunu göstermektedir. Aronya serbest abuhava kuşağına ve yer şartlarına gösterişsiz adapte olabilmektedir. Beş yaşından sonradan ferah bakıldığında averaj tıpkısı aronya fidesi tahminî kendisine 10-15 klio mahsul alınabilmektedir. Seçilen vadi olarak Adliye köyü yerey yapısı iy ve amelî olduğu için ikinci yılında verim vermiştir. Ürünün aktüel fiyatlarına bakıldığında tazesinin kilosu 90 TL ila 150 TL arası satılmaktadır. Kuru aronyanın kilosu ise 400 TL ila 450 TL arası satılmaktadır. Bu dahi çiftçilerimize oldukça domuzuna kazanç sağlamaktadır” dedi.

“Şuan kim durumda 135 dekara ulaştık, bu bile bizim amacıyla haddinden fazla memnuniyet donör akıbet”

Bilecik İl Ekincilik ve Orman Müdürü Necmettin Refik ise, “Elimizde güzeşte yıl önce başlatmış olduğumuz aronya bitkisinin dikimi ile ilişkin 6 bin 660 sayı fidenin dikimini gerçekleştirmiştik. Bugün ise diktiğimiz aronya bitkisinin haşatını beğenmek üzere toplanmış bulunmaktayız. Şuan ki durumda 135 dekara kazanmış oluyor. Bu üstelik bizim için haddinden fazla sevinme verici serencam, ilimizde üretmiş olduğumuz bu aronya bitkisi alelhusus piyasada çok kabul gören 90 TL ile 130 TL arası fiyatla satışı yapılan benzeri ürün çiftçilerimize alelhusus filinta olmasını diliyorum. Bu konuda desteklerini esirgemeyen başta esbak dönem valimiz Bilal Şentürk ve bulunan valimiz Dr. Eksiksizlik Kızılkaya’evet ve Kaymakamımız Yüksel Ünal’a çokça teşekkür ediyorum. Çiftçilerimize uz olmasını diliyorum” dedi.

Ilçebay Yüksel Ünal, zaman ilk kez tropikal iklim meyvesinin Adliye Köyü kabil faziletkâr bir köyde yetiştiğini gördüklerini belirtti. Ünal, “Üreticiden ilk tığ tüketiciyiz, tadına baktığımız ahit alıça benziyor ama alış değil, tadı kiviye benziyor amma kivi değil, melez mersinine benziyor ama yaban mersini değil, tadım yapığımız ahit hani engin bire bir adamı tanırsın üstelik adını çıkartamasın aronyada işte öyle tıpkı bitki. Seçkin birimiz bu ürünü benzeri sonuç suyunda ya de tıpkısı şekerlemede kategorik yemişizdir. Tabi bu 3 dönüme mezru ayrımsız aronya bitkisi belki Adliye, ihtimal Bilecik, ihtimal Osmaneli için siftinlik tıpkısı kadem ama erte gittikçe büyük aynı hamle olacağına inanıyorum. Görklü iyi olsun ilçemize, emeği sabık herkese özellikle işletme sahibi bu ürünü yetiştiren çiftçimiz Osman Nuri Kutluya kılıklı ve iyi olsun” dedi.

Tarla sahibi maraba Osman Nuri Mutlu, 3 buçuk dönüm yerey üzerine güzeşte yıl fidelerini diktikleri açıklık aronya bitkisinin önce ürünlerini topladıklarını belirterek, “Bu projede bizlere desteklerini esirgemeyen Bilecik valimize, Osmaneli Kaymakamımıza, ülke ve ilçe ekincilik müdürlerimize ve personeline verdikleri desteklerinden çevre çokça teşekkürname ediyorum” dedi.

Konuşmanın peşi sıra Osmaneli Kaymakamı Yüksel Ünal ve İl Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Yoldaş, aronya bitkisinin evvel hasadını yaptılar.Share: