WHO ve ILO aksiyon yerlerinde can kuşu sağlığı sorunları üzere yeni önlemler çağrısı yaptı

Acun Afiyet Örgütü (WHO) ve Arsıulusal Çalışma Örgütü (ILO), etkin nüfusun karın sağlığı kaygıları üzerine somut adımlar atılması çağrısında bulundu.

Depresyon ve gönül belası bozuklukları dolayısıyla 12 bilyon hareket gününün kaybedildiği ve küresel ekonomiye tahminî 1 trilyon dolara para olduğu anlayış ediliyor. Bu soruna değinen iki kitap, WHO işte bellek sağlığı rehberi ile WHO ve ILO’nun bu konudaki siyaset belgesi yayımlandı.

WHO’nun rehberinde, tehlikeli hisse senedi yükü, münasebetsiz durumlar ve hareket yerlerinde ruhsal gerilim yaratan başka faktörlerle savaş üzere atılması tavsiye mektubu edilen adımlar kayran aldı.

WHO ilk kez, müdürlerin stresli hareket ortamlarını önleme ve stres altındaki çalışanlarla ilgilenmekte kapasitelerini artırmaları için eğitimler yapılması tavsiyesi verdi.

Haziran 2022’dahi yayımlanan WHO’nun hatır sağlığı raporunda 2019’de aynı milyar kişinin, himmet yaşındaki yetişkinlerin da yüzde 15’inin benzeri ruhsal sorunla yaşadığı belirtildi.

İş yerleri, ayrımcılık ve eşitsizlik de dahil hatır sağlığını hırçın etkileyen içtimai sorunları artırabiliyor. “Mobbing” diye dahi bilinen merhametsiz ve psikolojik momentum, gelişim yerlerinde ruhsal sağlığa zıt etki eden gerçek şikayetlerden biri. Fakat iş yerlerinde ruhiyat sağlığını temas etmek ve açığa vurmak toptan düzeyde elan ayrımsız tekinsiz.

Rehberde, ruhsal sorunları bulunan çalışanların ihtiyaçlarını karşılamak üzere daha gür yollar bulunması, işe ve ücretli istihdama dönüşlerini destekleyen ve vahim ruhiyat mesail yaşayanlar için müdahaleler teklif edilmesi öneriliyor. Rehberde, esenlik, insanca ve evgin durum çalışanlarının korunması için engelleme çağrısında de bulunuluyor.

WHO Umumi Sekreteri Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “İşin can kuşu sağlığımız üzerindeki bozucu etkisine odaklanma zamanı. Bireyin refahı harekete terk etmek amacıyla yeterince ferah benzeri illet ama can kuşu sağlığı bozukluğunun kişinin performansı ve üretkenliği üzerinde tahripkâr etkileri bile kabil. Bu eskimemiş emare hareket yerlerinde suratsız durumları ve kültürleri önlemeye ve haddinden fazla gerekseme duyulan çalışanların ruh sağlığının korunmasına ve destek verilmesine koruyucu mümkün” dedi.

WHO/ILO yöntem belgesinde ise, kamu ve hususi sektörde hükümetler, çalışanlar, işverenler ve bunların katakulli örgütleri üzere uygulama stratejileri açıklanıyor.

Covid ile d?epresyon ve anksiyetede yüzde 25 artım

ILO Umumi Sekreteri Guy Ryder bile “İnsanlar yaşamının nazik ayrımsız bölümünü iş yerlerinde harcadıkları üzere tehlikesiz ve dimdik bire bir mücahede ortamı kritik önemde. İş yerlerinde can kuşu sağlığı anlamında tıpkı önleme kültürü inşa etmek, damgalanma ve içtimai dışlanmayı köstek olmak amacıyla emek ortamını baştan formatlamak ve ruh sağlığı sorunları olan çalışanların korunması ve desteklenmesi için yatırım yapmalıyız” dedi.

Ancak WHO’nun Can Kuşu Sağlığı Atlası’na bakarak ülkelerin hemen yüzde 35’i gelişim yerlerinde can kuşu sağlığını imar etmek ve sorunları gölge etmek hesabına birer programa cemaat.

Covid-19 sağlığı acun genelinde melal bozukluğu ve ruhsal çöküntü vakalarında yüzdelik 25’lik bir artışı tetikledi ve ruh sağlığı anlamındaki kaynakların toptan düzeydeki azlığını gözler önüne serdi. 2020’birlikte hükümetler keyif bütçesinin hemen yüzde 2’sini can kuşu sağlığına harcadı ve bu cesamet mutedil dirimlik düzeyindeki ülkelerde yüzdelik 1’in altına indi.

Share: