Vekil Nebati: “Sayın Öztrak sorumsuzca yaptığınız açıklamalara, partinizin siyaset çizgisini bildiğimiz için çıktı hiç şaşırmıyoruz”

Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, “Sayın Yüksek Öztrak, sorumsuzca yaptığınız açıklamalara partinizin politika çizgisini bildiğimiz amacıyla çıktı hiç şaşırmıyoruz” dedi.

Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Sayın Yüksek Öztrak, sorumsuzca yaptığınız açıklamalara partinizin siyaset çizgisini bildiğimiz amacıyla bundan sonra on paralık şaşırmıyoruz. Ancak balaban resmin çabucak aynı köşesini gösterip sakim bilgiyle gerçeği çarpıtma çabanız asla akseptans edilemez. Herhangi Bir şeyden evvel sizin pervasızca ‘uyduruk’ diye niteleyerek rapor ettiğiniz misal kapsamında ve gelişen koşullara bakarak devreye aldığımız icraat sayesinde üretimde, büyümede, ihracatta ve istihdamda Cumhuriyet tarihimizin rekorlarını kırmaya devam ediyoruz. İhracatımızdaki koca artışa rağmen cari dengedeki bozulmanın anne sebebi küresel çalkantılar sonucunda enerji emtialarında serencam 2 yıldan bu yana gerçekleşen gök bilimsel değer artışlarıdır. Örneğin dünyada doğalgaz fiyatları salgın başlangıcı olan 2020 yılından bu yana 10 kattan henüz fazla bire bir çoğalma göstermiştir. İşte kül da bu yüzdendir kim Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Abdülhamid Konak araştırı gemimizi dahi devreye alarak toplamda 2 sismik araştırma ve 4 araştırma gemisiyle dünyada eşine bir iki rastlanır bir tetebbu filosu oluşturarak milletimizin hizmetine sunduk. Cumhurbaşkanımızın bugün 34 Hidroelektrik Santrali’nin açılışını yapması, Semavi Yurt, Karadeniz Doğalgazı, Akkuyu Santrali, bitmeme eden karasal taharri çalışmaları, yeşil enerji envestisman ve desteklerimiz üstelik bütün bu yüzdendir” ifadelerini kullandı.

Bakan Bitkisel’nin paylaşımının devamı şöyle:

“Bu kazanımlar, düşüntülü ve çarpıtılmış tweetler atarak değil, milletimizle birlikte birçok cephede verdiğimiz azimli mücadeleler sonucunda elde ettiğimiz kazanımlardır. Sizin de Hazne Müsteşarı olduğunuz dönemden bilmeniz gerektiği için ‘net hata noksan’ kalemi, farklı yerlere çekmeye çalıştığınız kabilinden ‘kaynağı belirsiz’ bir servet girişi değildir. Teknik hesaplamalarda zaman uyumsuzlukları, beyan hataları kabilinden durumları kapsar. Bozuk göreviniz bakımından çok gür bildiğinizi umduğum bu konuda vatandaşlarımızın zihnini bulandırmaya dönük manevralarınızı milletimizin takdirine bırakıyorum. Akan angarya konusuna dönecek olursak, içinde bulunduğumuz 2022 yılı Eş-Haziran döneminde enerji dış değerlendirildiğinde akan işler dengesinde 8,1 milyar dolar; almanak bazdaki cari işlemler dengesindeyse 35 bilyon dolar fazla vermeyi başardık. Büyümenin dallı güllü olduğu tıpkısı dönemde, enerji dış cari dengedeki bu müspet vizyon, gerçekleştirdiğimiz strüktürel dönüşümlerin bir yansımasıdır. 2020 yılında 28,9 milyar dolar olan enerji faturamız 2021 yılında 50,7 milyar dolara yükselmiştir. Ulaştığımız kazançlı büyüklüğün ve rekor seviyede mütezayit global enerji fiyatlarının sonucu namına bu faturanın 2022 böylece 100 bilyon dolar seviyelerine yükselmesi öngörülmektedir. Aşağıya enerji hariç cari işler dengesi tablosunu bile bırakıyorum. Baktığınızda siz birlikte rahatlıkla göreceksiniz ki pandeminin şahika yaptığı 2020 yılı dışında sonuç yıllarda dengeli tıpkısı enerji aut cari fazla saraka konusudur. Asıl budur.” – ANKARA

Share: