CHP Sözcüsü Faik Öztrak’ın Kırat Korumalı Mevduat sistemiyle ilgilendiren eleştirilerine Vekil Nurettin Bitkisel karşılık verdi

CHP Umumi Komutan Koruyucu ve Parti Sözcüsü Üstün Öztrak, geçtiğimiz günlerde Kur Korumalı Mevduat sistemiyle ait konuşarak Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye yönelik eleştirilerde bulunmuştu. Öztrak, “Düzem Korumalı Mevduat, finansal disiplinin ve finansal istikrarın altına yerleştirilmiş bire bir atom bombasıdır. Nüfuzkâr ve başı sonu belgisiz tıpkısı meşrut yükümlülüktür. Evvel Genel Başkanımız bu uyarıyı yapınca sarayın atanmış Hazine ve Maliye Bakanı Bitkisel’nin paçaları tutuşmuş. Mali istikrardan, mali güvenden, yurt sevgisinden bahseden paylaşımlar yapmış. Belirtik soruyoruz Düzem Korumalı Tevdiat hangi finansal istikrarı sağladı? 22 Mabeyin sabahı 12 liralık olan dolar ark 8 aydır sürekli yükseliyor. Zaman dolar kuru 18 lira. Bu mudur sizin finansal istikrardan anladığınız?” diye niteleyerek konuştu.

“‘UYDURUK’ DEDİĞİNİZ MODELLE REKOR KIRIYORUZ”

Vekil Bitkisel, Twitter hesabından, Öztrak’ın Kırat Korumalı Mevduat (KKM) Hesabı’na yönelik açıklamasına ilgili, “Sorumsuzca yaptığınız açıklamalara partinizin yöntem çizgisini bildiğimiz için çıktı tek şaşırmıyoruz. Fakat büyük resmin elden bire bir köşesini gösterip nakıs bilgiyle gerçeği çarpıtma çabanız asla kabul edilemez. Rastgele şeyden önce sizin bodoslama ‘uyduruk’ diye niteleyerek ifade ettiğiniz dublör kapsamında ve gelişen koşullara göre devreye aldığımız icraat sebebiyle üretimde, büyümede, ihracatta ve istihdamda Cumhuriyet Altını tarihimizin rekorlarını kırmaya devam ediyoruz.” paylaşımında bulundu.

DÜNYADAKİ DOĞALGAZ FİYATLARININ ARTIŞINA DİKKAT ÇEKTİ

İhracattaki koca artışa rağmen akan dengedeki bozulmanın esas sebebinin toptan çalkantılar sonucunda enerji emtialarında serencam 2 yıldan bu yana gerçekleşen gök bilimsel bedel artışları olduğuna dikkati çeken Nebati, dünyada doğalgaz fiyatlarının müstevli başlangıcı olan 2020 yılından bu yana 10 kattan elan çok tıpkı artma gösterdiğini bildirdi.

ABDÜLHAMİD HAN TETKIK GEMİSİ

Nebati, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Abdülhamid Eğlek tetebbu gemisinin dahi devreye alarak toplamda 2 sismik araştırı ve 4 muayene gemisiyle dünyada eşine bir iki rastlanır bire bir muayene filosu oluşturarak milletin hizmetine sunduklarını belirterek, Erdoğan’ın zaman 34 Hidroelektrik Santrali’nin açılışını yapmasının, Mavi Yurt, Karadeniz Doğalgazı, Akkuyu Santrali, bitmeme fail karasal tetebbu çalışmaları, yeşil enerji envestisman ve desteklerinin dahi bu yüzden olduğunu vurguladı.

“BU KAZANIMLAR SPEKÜLATİF TWEETLER ATARAK ELDE ETMEDİK”

Bu kazanımları, spekülatif ve çarpıtılmış tweetler atarak değil, milletle gelişigüzel bir nice cephede verdikleri azimli mücadeleler sonucunda elde ettiklerini anlatım fail Bitkisel şunları kaydetti:

“Sizin dahi Kaynak Müsteşarı olduğunuz dönemden bilmeniz gerektiği üzere ‘net yazık noksan’ kalemi, değişik yerlere çekmeye çalıştığınız kadar ‘kaynağı belirsiz’ tıpkısı mal girişi değildir. Beceri hesaplamalarda ahit uyumsuzlukları, bildirme hataları kadar durumları kapsar. Sakat göreviniz itibarıyla haddinden fazla gür bildiğinizi umduğum bu konuda vatandaşlarımızın zihnini bulandırmaya dönük manevralarınızı milletimizin takdirine bırakıyorum. Cari denge konusuna dönecek olursak, içre bulunduğumuz 2022 yılı Ocak-Haziran döneminde erke dış değerlendirildiğinde akan işler dengesinde 8,1 milyar dolar, yıllık bazdaki akan işler dengesindeyse 35 bilyon dolar aşkın vermeyi başardık. Büyümenin etkili olduğu tıpkısı dönemde, erke dünya cari dengedeki bu müspet vizyon, gerçekleştirdiğimiz strüktürel dönüşümlerin tıpkısı yansımasıdır. 2020 yılında 28,9 bilyon dolar olan erke faturamız 2021 yılında 50,7 bilyon dolara yükselmiştir. Ulaştığımız kazançlı büyüklüğün ve rekor seviyede kalan global enerji fiyatlarının sonucu kendisine bu faturanın 2022 böylece 100 bilyon dolar seviyelerine yükselmesi öngörülmektedir.”



Share: