Türksoy Genel Sekreteri Şehriyâr Raev: “Türk Dünyası Ülkelerinin Toplantılarını Safranbolu’da Yapmayı Düşünüyoruz”

TUNAKAN YIDIRIM

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) yoluyla gelenekselleşen ressamlar buluşmasının 22’ncisi Karabük’ün UNESCO Mirası Listesi’ndeki ilçesi Safranbolu’bile düzenleniyor. 10 Türkçe Cumhuriyet’ten 21 ressamın Safranbolu’nun tarihi mimarisini resmedeceği aktiflik üzere kente gelen TÜRKSOY Genel Sekreteri Melik Raev, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse ile görüştü. Raev, Türk dünyası ülkelerinin kâh toplantılarını Safranbolu’bile yapmayı düşündüklerini belirtti.

TÜRKSOY vasıtasıyla 22.si planlı ressamlar buluşması, Safranbolu’üstelik 10 Türkçe Cumhuriyet’ten 21 ressamın Safranbolu’yu resmetmesi ile bitmeme ediyor. Aktiflik kapsamında Safranbolu’ya gelen TÜRKSOY Genel Sekreteri Hükümdar Raev, Safranbolu Belediye Reisi Elif Köse ile gelişigüzel ressamların çalışmalarını inceleyerek onlarla dostane etti.

“SAFRANBOLU BÜTÜN RESSAMLAR İÇİN IRI BİR MALZEMEDİR”

Acun’nın genişlik mebzul korunan 20 şehrinden biri olan Safranbolu’nun UNESCO Dünya Miras listesinde olması sebebi ile TÜRKSOY toplantılarının bazılarının Safranbolu’da yapılması yönünde düşünceleri olduğunu tamlayan Raev, şu açıklamayı yaptı:

“Türk Dünyası’nın her bir ülkesinden ressamlar çağırma edilerek bu sene 22.sini düzenlediğimiz ressamlar buluşması gerçekleşiyor. Bu yıl Acun Mirası Listesi’ndeki Safranbolu’da yapıyoruz bu etkinliği ve onun kültürel ve tarihi zenginliği hep ressamlar üzere iri benzeri malzemedir. Türk Dünyası coğrafyasından mevrut ressamlar buradaki eserleri tuvallerine yansıtacak ve tığ Türk Dünyası ressamlarının fırçalarından çıkan Safranbolu’nun kültürel mirasını Dünya’ya tanıtacağız.”

“TÜRK DÜNYASI ÜLKELERİNİN TOPLANTILARINI SAFRANBOLU’DA YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

Yaptığımız bu ressamlar buluşması Safranbolu Belediyesi ile yaptığımız ilk etkinliğimizdir. Başkanımızla görüştüğümüzde bu konulara değindik ve Safranbolu’dahi belediyemizle eskimemiş etkinlikler yapmayı de düşünüyoruz hem bu yıl hem ati senelerde. Özellikle Safranbolu’nun Acun Kültürel bırakıt listesinde olduğunu dikkate alarak, Türk Dünyası’nın farklı ülkelerinde de UNESCO Dünya Bırakıt listesinde olan şehirler ve muayyen bir yöreler vardır. Biz o şehirlerin ve yörelerin yönetimlerinin, müze olan yönetimlerinin burada toplantısını yapmayı düşünüyoruz. Elif hanımla yaptığımız toplantıda bu konuyu ele aldık.”

“RESSAMLARIN BAKIŞ AÇILARINDAN SAFRANBOLU’NUN DEĞERLENDİRİLMESİ BİZİM İÇİN ÇOKÇA ÖNEMLİ”

Safranbolu Şehremini Elif Köse ise TÜRKSOY 22. Ressamlar Buluşması’nın  Safranbolu’da yapılmasından memnuniyet duyduğunu, bu garip organizasyonların Safranbolu’nun tanıtımı açısından çok oylumlu olduğunu dile getirerek şu ifadeleri kullandı:

“TÜRKSOY’a vabeste 10 ülkeden 21 eke ressamı ağırlıyoruz, 2 sunum da bizim ülkemizden ressamımız var. Ressamlar artist ruhlu insanlar tabi ve Safranbolu’üstelik ekin ve laf şehri. Tığ onların fırçalarından çıkacak eserleri çok alçalma ediyoruz, onların göz açılarından Safranbolu’nun değerlendirilmesi bizim için haddinden fazla önemli.”

“TÜRKSOY’A BAĞLI DEVLETLERİN BİRTAKIM ETKİNLİKLERİNİ BUNDAN SONRASAFRANBOLUYA TAŞIMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

TÜRKSOY Umumi Sekreteri Şehriyâr Raev ile yaptığı görüşmelere değinen Safranbolu Belediye Reisi Elif Köse, “TÜRKSOY’a merbut devletlerin birtakım etkinliklerini bundan sonra Safranbolu’ya taşımayı düşünüyoruz. Safranbolu’nun hem tanıtımı hem bile turizmi için haddinden fazla kocaman olduğunu düşünüyorum ben. Antrparantez bu etkinlikleri burada planladıkları için da çokça teşekkürname ediyorum”

FON DÖKÜMÜ

TÜRK DEVLETLERİNDEN GELEN RESSAMLARIN ÇALIŞMALARINDAN DETAYLAR

SAFRANBOLU BELEDİYE BAŞKANI ELİF KÖSE VE TÜRKSOY GENEL SEKRETERİ SULTAN RAEV’İN ÇALIŞMALARI İNCELEMESİ

TÜRKSOY GENEL SEKRETERİ SULTAN RAEV’İN AÇIKLAMALARI VE AÇIKLAMALARININ TÜRKSOY AZERBAYCAN TEMSİLCİSİ ELÇİN GAFARLI TARAFINDAN ÇEVRİLMESİ

SAFRANBOLU BELEDİYE BAŞKANI ELİF KÖSE’NİN AÇIKLAMALARIShare: