Kene popülasyonunu tenkis etmek için 1000 nüsha sülün doğaya salındı

Sakırga popülasyonunu kesmek üzere 1000 skor sülün doğaya salındı

ZONGULDAK Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde sakırga popülasyonunu kesmek üzere tahminî 1000 nüsha sülün katıksız yaşama salındı.

Zonguldak Milli Parklar İl Yazıhane Müdürlüğü tarafından bölgede kene sayısının azaltılması üzere ülke genelinde kestirmece 1000 nüsha Sülün kuşu doğaya salındı. Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Zonguldak Milli Parklar İl Ofis Müdürü İdris Derli Toplu ve yer protokolü Kdz. Ereğli ilçesine mecbur Ortaköy Köyü’ne gelerek tıpkısı miktar sülünü ormanlık alana saldı. Kafeslerinden çıkarılan sülünler natürel dirim alanlarına bırakıldı.

Zonguldak Milli Parklar İl Şube Müdürü İdris Hazır, Ortaköy Köyü’ne salınan Sülün kuşlarının bölgede Hasbeyler, Düzpelit, Sütlüce ve Kayalıdere Köyü kabil yaklaşık 6 köye hitap edeceğini söyledi. Doğaya salınan Sülün kuşlarının izleneceğini ve hayata tutunmaları halinde sayılarının artırılabileceğini belirten Hazır “Bugün Huy Esirgeme Milli Parklar Genel Müdürlüğümüzün biyolojik çeşitliliği siper ve bitmeme ettirme adı altında Zonguldak’ta Sülün salımı yaptık. Toplamda 1000 skor Sülün saldık. Bu Orta Köyde, 6 köye seslenme fail bu noktada 200 adet sülün salmış olduk. Bilindiği kadar Sülünler tabii dengede sunma haddinden fazla kene yediği için hayır. Günde kestirmece 500 ile 1000 arası sakırga yiyebiliyor” dedi. Bölgede Sülünlerin yaşamlarının takibi ve gizlice avcılığı menetmek için ayrımlı noktalara haddinden fazla sayıda foto katakulli yerleştirildiği belirtildi.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ve beraberindeki yıldız bilimi vatandaşlarla dostane ederek sorunlarını ve taleplerini dinledi.Share: