Türkçe Cumhuriyetlerden ressamlar Safranbolu’nun güzelliklerini resimlerine yansıtıyor

Arsıulusal Türk Kültürü Teşkilatınca (TÜRKSOY) bu sene 22.’si planlı Ressamlar Buluşması, Karabük’ün Safranbolu ilçesinde bitmeme ediyor.

UNESCO Acun Mirası Listesi’nde kayran alan tarihi evleriyle ünlü ilçede uray ocak sahipliğinde 5 Eylül’e kadar sürecek etkinlikte, Türki Cumhuriyetlerden 23 ressam iş yapıyor.

TÜRKSOY Umumi Sekreteri Padişah Raev, Şehremini Elif Köse ile Azerbaycan Cumhuriyeti TÜRKSOY Temsilcisi ve Proje Koordinatörü Elçin Gafarlı, tarihi çarşıda ve Hıdırlık Tepesi’nde iş işleyen ressamları görüşme ederek çalışmalar için bilgi aldı.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Raev, gazetecilere, TÜRKSOY’un değme sene Ressamlar Buluşması gerçekleştirdiğini söyledi.

Etkinliğe Türk dünyasından ressamların nida edildiğini tamlayan Raev, “Bu yıl 22’ncisini UNESCO Acun Mirası Listesi’nde vadi düz Safranbolu’da yapıyoruz. Safranbolu’nun güzelliği ressamlar amacıyla büyük bir malzemedir. Türk dünyası coğrafyasından gelen ressamlar buradaki eserleri tuvallerine yansıtacak. Biz bu tuvallerde Safranbolu’nun kültürel mirasını, Türk dünyası ressamlarının fırçalarından çıkarak dünyaya tanıtacağız.” dedi.

Raev, Safranbolu Belediyesi ile Safranbolu’da eskimemiş etkinlikler yapmayı düşündüklerini dile getirerek, “Safranbolu’nun UNESCO Acun Mirası Listesi’nde yer almasını dikkate alarak Türk dünyasının gayrı ülkelerinde UNESCO listesinde olan şehirlerin yöneticileriyle burada güruh yapmayı düşünüyoruz. Bu şehirlerin deneyim alışverişi yapması üzere bu iyice benzeri punt olacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Belediye Reisi Köse dahi TÜRKSOY’a vabeste 21 ülkeden ressamları Safranbolu’da ağırladıklarını kaydetti.

Ressamların fırçalarından çıkacak resimleri nikbet ettiklerini belirten Köse, “Onların göz açılarıyla Safranbolu’nun değerlendirilmesi bizim üzere çokça yetişkin. Safranbolu’nun tanınması üzere arsıulusal boyutta icraat yapmayı çok önemsiyoruz. Ressamlarımızın çalışması 10 dönme sürecek. Çalışmanın böylece ressamların yaptığı tabloları halkımızla buluşturacağız. Sergi açılışımız olacak.” ifadelerini kullandı.



Share: