Türkiye’nin devir paneli üretiminde hedefi dünyada 2. atılmak

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin dünyada 3. nazik devir paneli üreticisi konumunda olduğunu belirterek, “İnşallah hedefimiz önümüzdeki seneden itibaren dünya 2.’si tevessül etmek.” dedi.

Kırıkkale Tevhit Sanayi Bölgesinde zaman erke paneli üreten ayrımsız fabrikanın ilişik binasının küşat törenine katılan Varank, kentte yapılan yatırımları durumunda gördüklerini ve musahabe ettiklerini söyledi.

Açılışı yapılan ruz erke paneli tesisinin kebir olduğunu belirten Varank, “Türkiye’üstelik önemli tıpkısı yatırımı bundan yıllar ilk hayata geçirmiş aynı firmamız. Kıtipiyoz Kırıkkale’de bu işi hedefini alıp envestisman yapmasını ben haddinden fazla muhteşem buluyorum. Zaman açılışını yaptığımız yapı, 750 megavat güneş panelini evvel etapta üretecek. Fabrikanın tamamlanmasıyla 1,5 gigavatlık tıpkı kapasite oluşacak.” diyerek konuştu.

Fabrikanın sair bölümünde kısaca 500 megavatlık ayrımsız istihsal olduğunu anlatan Varank, şunları kaydetti:

“Türkiye şu anda dünyada 3. iri ruz paneli üreticisi konumunda, tahminî 8 gigavatlık sıra paneli üretiyoruz. İnşallah hedefimiz önümüzdeki seneden itibaren acun 2.’si görünmek. Yakın zamanda Almanya’ya gittim. Rüzgar enerjisi kongresinde bir enformasyon yaptım. Türkiye’nin kabiliyetlerini anlattım. Emniyetli olun oraya mevrut misafirler, az buçuk ağızları engelsiz bir şekilde bizi dinlediler. Türkiye’nin rüzgardaki, güneşteki potansiyelini bilmiyorlar. Tığ envestisman, istihdam, istihsal, ihracat… Bu mottoyla Türkiye’yi kalkındırmak için hız ediyoruz. Burada de yeryüzü nazik destekçimiz elbette hür teşebbüs ve müteşebbislerimiz.”

Türkiye’dahi yatırımların artarak devam ettiğini vurgulayan Varank, Kırıkkale’üstelik faziletkâr teknolojili bire bir tesisin kurdelesini keseceklerini, ROKETSAN ve MKE’nin Kırıkkale’birlikte şişman bire bir yatırım yapacağını dile getirdi.

Bakan Varank, Türkiye’nin bu zümre yatırımlarla kalkındırılacağını anlatarak GES tesisi açılışında emeği geçenlere teşekkür etti.

Açılışta üretimlik sahibine, “Diyorlar ki ’20 senede sizin iktidarınızda memlekette uran mi kaldı? Hepsini bitirdiniz.’ Sen bu soruya ne yanıt verirsin?” diye niteleyerek soran Varank, yatırımın 2011’birlikte ve öz iktidarları döneminde yapıldığı yanıtını aldı.

Varank ayrıca üretime ve sanayiye bindi verdiklerini birlikte sözlerine ekledi.

Kurdele kesiminin peşi sıra fabrikayı gezen Varank, tesisteki makinelerin işleyişi üzerine yetkililerden bilgelik aldı.

Share: