İzmir ekonomi haberleri… İzmir’de “İkinci Ezber Bozan Tasarım Yarışması” bağış töreni düzenlendi

Tecim Bakanlığının desteğiyle Veli Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği aracılığıyla “Smart Furniture” temasıyla düzenlenen “İkinci Ezber Bozan Tasarım Yarışması” bağış töreni İzmir’üstelik yapıldı.

Vali Çetin Güzel Köşger, Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleştirilen armağan töreninde, ihracatın mutluluk ekonomisindeki önemine değinerek, İzmir’in önemli ihracat merkezlerinden biri olduğunu söyledi.

Sektörde tasarımın önemine dikkat çeken Köşger, şöyle konuştu:

“İhracatçılar Birliğimizin ülkemize ne kadar katma ayar oluşturduğunu, ihracatın ne büyüklüğünde yetişkin olduğunu hepimiz biliyoruz. Heybetli olan ezber bozan tasarımlardır. Ana ezber bozan tasarımlarla eklenmiş derece oluşturarak bire bir malı kıymetli hale getiriyoruz. Bunu da bu cins yetenekli, tasarımcıları, bu zümre yarışmalarla ortaya çıkararak sağlamamız geçişsiz. Bu konkur o anlamda haddinden fazla cesim. Yarışmayı düşünen, tasarlayan, organize fail herkese teşekkürname ediyorum.”

Mobilya sektöründe ihracat hacminin 4 bilyon dolarlara yükseldiğini nâkil Köşger, “Bizi ilişkin tarafı bu sene ülkeye sağladığınız o 4 milyar dolar. 4 milyar doları 40 bilyon dolara çıkarmanız bizi ilgilendiriyor. Buradan insanlarımızın hareket, ekmek, savuşturmak yemesi, sektörün istihdam sağlaması. O anlamda bile ülkemiz mobilya sektöründe oylumlu noktalara mevrut durumda. İnşallah daha birlikte dolgunca hale ati.” dedi.

Iye Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Mürtefi Fuat Gürle de möble ihracatında Türkiye’nin güzeşte sene 3 kademe atlayarak dünyada 11’inci sıradan 8’inci sıraya yükseldiğini, yonga tabela üretiminde dünyada ikinci sırada olduğunu belirterek, hedeflerinin möble sektöründe geçmiş beşin içine çekmek olduğunu aktardı.

Veli İhracatçı Birlikleri (EİB) Eş Güdümcü Başkanı Jak Eskinazi ise EİB olarak 18 yıldır Türkiye’ye yüzlerce tasar çizimci kazandırdıklarını anlatım etti.

Eskinazi, Ezber Bozan Dizayn Yarışması ile EİB bünyesinde 4 ayrımlı tasarım yarışması olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Bu sektörlerimiz, dizayn ekosistemi güçlü bire bir şekilde Türkiye ortalamasının çok üzerinde katma kızıl dış satım gerçekleştiriyor. Çünkü hepsi tasarıma yavaş yatırımlar yapıyor. Güzeşte yıl Ezber Bozan Tasarım Yarışmamıza rekor düzeydeki referans bu sene katlı durumda. İşte bu kök bire bir başarıdır. Global ihracatta seçme yıl ayrımsız mertebe atlayarak, 4 bilyon doları aşan dış satım hacmine vasıl mobilya sektörümüz 2022’nin Eş- Ilkgüz döneminde ihracatını yüzde 15 artırarak 3 bilyon 549 milyon dolara taşıdı.”

Yarışmada 791 öğrenci, 203 arzulu tutmak amacıyla 994 referans arasından 8’i mektepli 8’i da aç tutmak için toplanmış 16 proje sahibi ödül almaya türe kazandı.

Öğrenci kategorisi birincisi “Homeable” isimli projesiyle Ebrar Coşar ve Yaren Şevval Yılmayan olurken, Rüya Öztürk ve Alper Ruz IO-BOX isimli projesiyle arzulu kategoride birincilik ödülünü almaya türe kazandı.

Share: