TROYA MÜZE MÜDÜRÜ GÖLCÜK: ÇANAKKALE, TÜRKİYE’DE ARKEOLOJİK ANLAMDA GENIŞLIK FAZLA ÇALIŞILAN KENT

ÇANAKKALE’nin 10 ayrımlı kazı çalışmasına sülale sahipliği yaptığını tamlayan Troya Müze Müdürü Rıdvan Gölcük, “Tıpkı geçiş noktası olması dolayısıyla tarihin seçme dönemi boyunca haddinden fazla fazla yerleşim görüyor. Bu nedenle Çanakkale’birlikte arkeolojik anlamda haddinden fazla zengin. Çanakkale, mesaha ile üstelik değerlendirildiğinde, Türkiye’bile kazı bilimsel anlamda yeryüzü aşkın çalışılan site” dedi.

Çanakkale, Cumhurbaşkanı ve Hükûmet azimli 10 arkeolojik hafriyat çalışmasına eş sahipliği yapıyor. Assos Antika Kenti, Gülpınar Apollon Smintheus Tapınağı kazıları, Parion Antik Kenti, Yıpranmamış Bademli Kurgan, Alexandria Troas Antik Kenti, Zeytinlik Höyüğü, Maydos Kilisetepe kazıları, Troia Antika Kenti, Tenedos ve İnkaya Mağarası’nda yapılan icraat ile elde edilen buluntular ile belgeler geçmişe kandil tutuluyor. Bu bölgelerde çokça sayıda yüzey araştırması da yapılıyor. Bu çalışmalarla Çanakkale; Türkiye’birlikte sunma haddinden fazla kazı yapılan Antalya, İzmir ve Muğla’dan sonradan 4’üncü ülke konumunda bulunuyor. yüz ölçümü kendisine değerlendirildiğinde ise Çanakkale, listenin yeryüzü başında vadi alıyor. Troya Müze Müdürü Rıdvan Taşmak, Çanakkale’nin kültürel anlamda haddinden fazla ak yazılı site olduğunu belirterek, geçiş noktası olması nedeniyle dahi bir nice antika kente ocak sahipliği yaptığını vurguladı.

‘ÜLKE ÇAPINDA BELLIK OLAN KAZILARA SAHİBİZ’

Son yıllarda Çanakkale’birlikte yoğun kazı çalışmalarının sürdüğünü anlatan Gölcük, “Çanakkale, Türkiye’üstelik sunu çok kazı bilimsel kazı ve yüzey araştırmasının yapıldığı geçmiş iller beyninde. Toplamda 10 sunum Kabine yahut Cumhurbaşkanlığı azimli kazımız var; bunlardan ilki İnkaya Mağarası. İnkaya; Günindi Anadolu’bile yapılan ilk ve biricik mağara kazısı. İnkaya kazıları sebebiyle Paleolitik Periyot insanının Çanakkale’deki yaşamı üzerine yanıt aranıyor. İlimize kapalı Gökçeada ve Bozcaada’de bütün 3 kazımız var. Gökçeada’de Zeytinli ile Kullanılmamış Bademli Kurgan kazısı; bu kazılardan ikisi. Gökçeada’de Neolitik döneme ilgilendiren hızla tezelden 8 bin almanak bir güneş kuşkusuz şekillendiğinin cevapları aranıyor. İlimizde akıbet yapılan kazılardan birisi üstelik Bozcaada’birlikte hesaplı Tenedos kazıları. Berenarı oylumlu tıpkı kazı, Bozcaada’nın Bronz Çağı konusu araştırılıyor. Kuzeyde Parion’dan, Maydos, Troya, Assos, Alexsandra Troas, Gürpınar kazılarına; neredeyse ilin tamamına yayılan çok mefret ve devlet çapında bellik olan kazılara sahibiz” diyerek konuştu.

‘TROYA MÜZESİ, BU NOKTADA MERKEZ GİBİ’

Kent genelinde 8 satıh araştırması olduğunu belirten Bataklık, “Bu yüzey araştırmalarında Gelibolu Yarımadası’ndan parçalanmamış Çanakkale kıyı şeridine kadar Bayramiç’e, Ezine’ye, Çan’a varana büyüklüğünde kaza ilçe araştırılıyor. Bu araştırmalardan mevrut sonuçlar, çıkan eserlerin toplandığı nokta Troya Müzesi. Troya Müzesi, bu noktada benzeri tarz gibi. Yalnız bu çalışmalardan asar gelmiyor. Bu çalışmaların ilmî verileri de burada toplanıyor. Troya Müzesi de esasta hem kentin hem ülkenin hafızası görevini yürütmeye çalışıyor. Yaşadığımız bölgeyi, ülkeyi henüz dolgunca tanımaya çalışıyoruz. Bu alçak icraat çokça şişman emeklerle bitmeme ettiriliyor. Bilimsel ekiplerimizin haddinden fazla ağır emekleri var. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’müzün bu kazılara sağladığı destek berenarı büyük. birlikte Türk Tarih Kurumu’nun kazılarda müteharrik eksper personeli, sonuç yıllarda kaliteyi birlikte artırıyor. Çanakkale, bu alçak çalışmalarla bu arada Türkiye’üstelik sunma gür araştırılan kentlerin başında geliyor” dedi.

Çanakkale’nin kültürel zenginliğine bile aksan fail Gölcük, “Tıpkısı geçiş noktası olması nedeniyle tarihin herhangi bir dönemi süresince çok aşkın yerleşme görüyor. Aynı tecim hattı ve tecim için kurulmuş kentler var. Bu nedenle Çanakkale’birlikte kazı bilimsel anlamda çok ensesi kalın. Türkiye’birlikte özellikle Veli ve Akdeniz havzalarında bunaltıcı kazılar yürütülüyor ama Çanakkale mesaha ile üstelik değerlendirildiğinde, Türkiye’bile kazı bilimsel anlamda sunma aşkın çalışılan şehir” diye konuştu.

Share: