NATO Genel Sekreteri, Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdirlerini iletti

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Türkiye’ye ve Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a Ukrayna’nın tahılının Karadeniz’den emin geçişi amacıyla müracaat edilmesiyle ilişik takdirlerini ilettiği bildirildi.

Stoltenberg’in Türkiye ziyareti karşı NATO’dan yapılan açıklamada, Stoltenberg’in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İstanbul’daki görüşmesinde Ukrayna’daki savaşın ele alındığı belirtildi.

Açıklamada, “Genel Sekreter Stoltenberg, Ukrayna’nın tahılının Karadeniz’den güvenli şekilde geçişi üzerine müşavere etmesi dolayısıyla Türkiye’ye ve bizzat Cumhur Reisi Erdoğan’a takdirlerini sundu.” ifadesi yer aldı.

Stoltenberg’in anlaşmanın devamından duyduğu memnuniyeti dile getirdiği, antrparantez Türkiye’nin savaş esirlerinin değişimi üzere Rusya ile Ukrayna arasındaki arabuluculuğunu ve Türkiye’nin Ukrayna’nın kendini savunmasına verdiği desteği takdirle karşıladığı belirtildi.

Açıklamada, İsveç ve Finlandiya’nın NATO katılımlarının sonuçlandırılmasının dahi görüşüldüğü, iki ülkenin Türkiye imzaladıkları müselles muhtırayı uygulamaya koparmak amacıyla attığı somut adımları Stoltenberg’in memnuniyetle karşıladığı kaydedildi.

Stoltenberg’in Finlandiya ve İsveç’in üyeliklerinin NATO’yu elan tüvana yapacağını ilettiği belirtildi.

Genel Yazman’in antrparantez Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Türkiye’nin NATO güvenliğine katkılarını, Ege’deki durumu, terörle mücadeleyi, Ukrayna’ya desteği ve Finlandiya ile İsveç’in NATO üyeliklerini ele aldıkları bildirildi.

Açıklamaya göre Stoltenberg, NATO’nun ortak güvenliğine katkıları ve terörle mücadeledeki rolü dolayısıyla Türkiye’ye teşekkürname etti.

Açıklamada, Stoltenberg’in Çavuşoğlu ile kuma basın toplantısında Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerinin önemine dair sözlerine saha verildi.

Genel Sekreter Stoltenberg’in antrparantez Milli Savunma Bakanı Hulusi Akaret ile Çanakkale’bile Şüheda Abidesi ve tarihi Gelibolu Yarımadası’nı görüşme ettiği bile açıklamada paylaşıldı.

Share: