Murat Ertaş “Erzurum Yurt Değerindedir, Erzurumlu Ulus!”

Türkiye Kurgu ve Literatür Derneği Erzurum Şube Başkanı Amaç Ertaş 9 Teşrinisani Aziziye Zaferi’nin 145. Yıldönümü münasebetiyle benzeri basın açıklaması yayımladı.

TDED Erzurum Ofis Başkanı Murat Ertaş Erzurum’un şehirden öte yurt, kent ahalisinin bile ahaliden mavera kavim mesabesinde olduğunu söyledi. Ertaş açıklamasına şöyle devam etti:

“Ahali ortada 93 Esaslı olarak birlikte bilinen Osmanlı-Rus Savaşı’nda Rus ordusunun Erzurum önlerine kadar gelmesi ve ardından Umum arasındaki Ermeni işbirlikçilerin muhbirliğinde 9 Teşrinisani 1877’da şehrin hızlı hızlı yanı başındaki Aziziye Tabyaları’na hâkim yapması üstüne Erzurum ahalisi özlük imkanlarıyla Topdağı’na koşup Türk askerine arkalama ederek Rusları püskürtmesi, acun kavga tarihinin en majör sayfalarından biridir.

Erzurum Rusların Akdeniz’e cezir, İstanbul’u baştan Hıristiyan dünyasının başkenti yapma hayallerinin uğrunda seçkin ant sağlamlaştırılmış aynı kermen olarak var olmuştur. Icap Osmanlı ordusunun lüzumlu şehir ahalisinin Erzurum’dahi Ruslara cebin verdiği savaş tıpkısı şehrin savunması değil Türk devletinin selameti, Anadolu’nun Türk vatanı adına kalmasının mücadelesidir. Bu nedenle Erzurum vatandır, kent ahalisi benzeri kavim değerindedir. Şehrin etrafındaki (birtakımı yıkılıp bulunmayan olsa bile) 50’nin üzerindeki tabya üstelik bu hakikatin mührüdür. Cahillik ve Spor Bakanlığı’nın, Milli Yetişek Bakanlığı’na ayrımsız davet fethetmek istiyorum: İlgili bakanlıklarımızın Türkiye’nin dört bir yanından öğrencileri, gençleri Erzurum’daki tabyalara, tarihe tanıklık etmeye getirmelerini bekliyoruz. Çanakkale kuşkusuz boğazsa, Çanakkale destanı nasıl yazıldıysa Erzurum birlikte doğunun boğazıdır ve burada Türk tarihinin birçok destanı yazılmıştır.

Kutlu olsun 9 Son Teşrin Aziziye Zaferimiz, kutlu olsun Türk ordusu, var olsun Türk milleti” – ERZURUM

Share: