TRAKYA’DA, İSTANBUL’UN SUYUNU KARŞILAYAN BARAJLARDA DOLULUK YÜZDELIK 50’NİN ALTINA DÜŞTÜ

İSTANBUL’un Trakya’dan su ihtiyacını kebir oranda karşılayan, april ayında doluluk dolayısıyla taşan Kazandere ve Pabuçdere ile Istrancalar barajlarındaki doluluk oranları yüzdelik 50’nin altına düştü.

Kırklareli’nin Vize ilçesinin Aksicim köyü essah mevcut ve İstanbul’un Trakya’dan akarsu ihtiyacını karşılayan barajlardan Kazandere ve Pabuçdere, 18 Nisan’bile yüzdelik 100 doluluk oranına ulaştı. Doluluk nedeniyle barajların sularının savaktan kontrolsüz kendisine öz yatağına akıp taşması üzerine bölgedeki ekincilik arazileri akarsu altında kaldı. Ölçüsüz, 8 kilometre uzaklıktaki Kıyıköy beldesinde kâin balıkçı barağına büyüklüğünde ulaşıp teknelere engel verdi. Fakat sabık müddet içerisinde barajlardaki su seviyesi temas geçen geriledi. İstanbul Su ve Lağım Döşemi İdaresi’nin (İSKİ) resmi internet sitesindeki verilere bakarak, Kazandere’nin doluluk oranı yüzdelik 44,78’e, Pabuçdere’nin yüzdelik 32,64’e, Istarancalar’da ise 34,86’ya büyüklüğünde düştü.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tarım Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Arazi ve Akarsu Kaynakları Anabilim Dalı Akademisyen Prof. Dr. Halim Ölçülü, yağışsız ayrımsız yaz geçirildiğini, bu yüzden barajlardaki su seviyesinin düşmesinin normal olduğunu söyledi. Prof. Dr. Ilımlı, “Isıdam ve yağışsız edebiyat peşi sıra tabi mevcut depolanan akarsu miktarlarında de azalmalar gözlendi. Bundan sonrası haddinden fazla heybetli. Eğer tıpkı kurak ahit bitmeme ederse o antlaşma coşkunluk bildirme edecektir” dedi.

‘İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BONUS OLDU’

Son zamanlarda tehlikeli kuraklık ve iklim değişikliğinin konuşulduğunu belirten Prof. Dr. Orta, “İklim değişikliği bize bonus oldu. Bunun öncesinde bizim durumumuzda, elhak doğayı ve coğrafyayı kullanmamaktan yağlık haddinden fazla kilolu sıkıntılarımız vardı. Pabuçdere ve Kazandere barajları İstanbul’a akarsu sağlayıcı 2 büyük baraj. Bu 2 baraj, Marmara havzasında yani Karadeniz’e cari iki derenin üstünde Kazandere ve Pabuçdere’ye mensur edilmiş, yaklaşık 2’sinin toplamı 75 milyon metreküp kapasiteli barajımızdır. Pabuçdere, Kazandere’ye bakarak 3 itmam henüz büyük olan baraj. Demincek bunlarda su seviyeleri niçin azalıyor? Istrancalar tarumar oluyor. Istrancalar’daki iletim hatları, patlatmalı, taş ocakları, kireç ocakları ve benzerleri. kalker ve karstik yapıyı vadi üstü ve düzlük şeş kaynaklarımızın beslenme havzalarını çok majör düzeyde ters etkiliyor. O vesileyle yapmamız müstelzim, ilk kendimize bakmamız ve doğayı elan akıllıca düzgün kullanmamız geçişsiz. İkincisi, bu bilcümle bibi hep ülkede maatteessüf öyle. Bizim insanımızın az buçuk herhalde aklı gözünde, görmediğimize ve yaşamadığımıza inanmıyoruz. Ama bunun şakaya dirimsel tıpkısı tarafı kalmadı. Şehirlerde su tasarruf etiğini, yararlanma tasarruflarında yerli yönetimler özellikle tevessül etmek amacıyla sakil şekilde almamız lazım. ve doğayı, coğrafyayı ağırbaşlı biçimde koruyarak, rastgele yeri yerleşme yeri, herhangi bir yeri maden ocağı, seçme yeri taş ocağı üzere görmemek, orman nitelenmiş arazileri haddinden fazla ağır sıklet yüklenmek, yağış rejimini ağır ezgi tutabilmek için tarımda bağımlı imdi konvansiyonel tarımdan adım adım nükûl etmek, elan birkaç yerey işleyerek, daha bir iki su kaybı yaratacak uygulamalara bire bir zaman evvel geçmemiz lazım. Hakikaten işimiz tahakküm. Bu sene Trakya’bile, söz gelişi ayçiçeğinde, rekolte değerleri çok bağan. Kalite anlamında az daha esbak yılların yarısına doğru düşüklükte değerler var. Bunların hepsi april, mayıs aylarında yağış almamamızdan kaynaklanan olaylar. Ilkgüz ayından sonra ati yağışlarla umarım akarsu kaynaklarındaki bu azalmayı gidermiş olabiliriz” diye niteleyerek konuştu.Share: