Nazır Varank, “Evcil ve Milli Gün Çiçeği Hasadı” etkinliğinde konuştu Açıklaması

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin geçmiş yerli ve milli melez ayçiçeği tohumunu ürettiklerini belirterek, “Türkiye’dahi yerli tohumculuk gelişti. Gündöndü ile başladık bunu akdarı ve ayrımlı stratejik ürünlerle bitmeme ettireceğiz.” dedi.

Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde planlı “Yerel ve Milli Ayçiçeği Hasadı” etkinliği Vekil Varank ile Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

Varank, buradaki konuşmasında, Vekillik olarak Türkiye’bile AR-GE ve inovasyonun hamisi konumunda olduklarını belirterek, vabeste ve ilgili kuruluşlarla bu alanda destekler sağladıklarını anımsattı.

Bakanlığın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile gelişigüzel ajandasına yerli kalkınma projelerini aldığına belen fail Varank, Trakya Kalkınma Ajansının bindi verdiği balaban bir projenin neticelerinin üstelik bu etkinlikte alınacağını vurguladı.

Varank, henüz önce de Türkiye’bile domestik ayçiçeği tohumu olduğuna değinerek, “Ama milli benzeri hibrit tohumu yoktu. Tığ Trakya Kalkınma Ajansımız ile o bölgedeki firmaları, üniversiteyi, Tarım ve Orman Bakanlığımızı bir araya getirdik ve Türkiye’nin önce yerli ve milli melez gün çiçeği tohumunu üretmeyi başardık. Demin o ürettiğimiz tohumları çoğaltmanın faaliyetini burada gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Kalkınma Ajansı, bölgedeki firmalar, dernekler ve üniversitenin katkılarıyla kurulan Trakya Nesil ATLATMAK’nin ürettiği ilk tohumları burada çoğalttığını anlatan Varank, şunları kaydetti:

“Zaman onların hasadını gerçekleştireceğiz. İnşallah burada yapacağımız hasat dekar başına 200 kilogramla Türkiye’bile benzeri rekoru kırmış olacak. Vekillik kendisine bu tip projeleri desteklemeye devam edeceğiz. Türkiye’birlikte evcil tohumculuk gelişti ama yerel ve milli tohumculuğun bibi katetmesi gereken bire bir aleniyet var. Günebakan ile başladık bunu akdarı ve ayrımlı stratejik ürünlerle bitmeme ettireceğiz. Bu önce yerel ve milli melez tohumumuzun Ankara’bile tecrübe üretimini yaptık, Rusya ve Sudan’de tecrübe üretimlerini yaptık. İnşallah buradan elde edilen tohumlar mahdut dışına birlikte ihraç edilecek. Türkiye’ye bunaltıcı tıpkı mülhak derece kazandıracak.”

“Tarımdaki AR-GE’yi desteklemeye bitmeme edeceğiz”

Varank, akıbet dönemde yaşanan global gelişmelere işaret ederek, “Pandemi, savaşlar ve enerji kriziyle çalkalanan, türbülansa giren dünyada tarım ve gıdanın ne kadar ciddi olduğunu görerek Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle tarımı bu sene daha aşkın ahali üstünde tuttuk ve Bakanımızın gayretleriyle çiftçimiz bu işten kıvançlı.” değerlendirmesinde bulundu.

Tarımı desteklemeye devam edeceklerine dikkati calip Varank, “Tarımdaki AR-GE’yi desteklemeye devam edeceğiz. Ekincilik yazmak yeterli değil, azık endüstrisi bu işi ekleme altın ayla getiren sanayi. Burada dahi Ekincilik ve Orman Bakanlığımızla alay malay sektörleri desteklemeye bitmeme edeceğiz. Hepimiz haberlerde izliyoruz, Avrupa bu kışı elbette çıkaracağını düşünürken biz Allah’ın izniyle tek bastırık yaşamadan kışı atlatabileceğiz.” ifadelerini kullandı.

Varank, domestik ve milli melez gündöndü tohumunun adamakıllı olmasını dilerken, projede emeği geçenlere teşekkürname etti.

Konuşmaların arkası sıra Bakanlar Varank ile Kirişci, gün çiçeği üretimi yapılan tarladaki biçerdöverin yanına geçti. Elan sonraları iki vekil biçerdövere binerek Ar-Ge’si ve deneyim üretimleri ağız ağıza domestik ve milli imkanlarla gerçekleştirilen Türkiye’nin geçmiş yerli ve milli hibrit tohuma cemaat ayçiçeğinin hasadını yaptı. Bakanlar Varank ile Kirişci, hasat ettikleri ürünleri aynı kavanozun içine koyarak imzaladı.

Hastalıklara cebin dayanıklı

Trakya Nesil SAVUŞMAK Trakya Kalkınma Ajansı koordinasyonunda 43 çekicilik ve kuruluşun iş birliği ile 2019 yılında kuruldu. Trakya Döl’da 32 tohumculuk şirketi, 10 ticaret borsası ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinin ortaklığı bulunuyor.

Trakya Sulp, Trakya Tarımsal Araştırı Enstitüsü ile günâşık ıslahı üstüne AR-GE çalışmaları yürüttü. Bu çalışmaların sonucunda evcil ve milli imkanlarla SUN 2259 CL ve SUN 2242 CL adı verilen yağlık günâşık tohumları üretildi. Bu tohumlar önce namına Sudan’ın yanında Tekirdağ, Edirne, Kırklareli ve Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde sınama üretimlerinde kullanıldı. Yerel ve milli tohumların hastalıklara alın diğer türlere bakarak mukavemetinin faziletkâr olduğu gözlendi.

Şereflikoçhisar’daki deneme üretimlerinde SUN 2259’un 200 dönümde, SUN 2242’nin de 750 dönümde ekimi yapıldı. Ekim sonucu kestirmece 200 titrem tohumluk nişane elde edilmesi bekleniyor. Etraf değeri yaklaşık 54 milyon teklik olan tohumlukların ilkin Rusya ve Sudan doğmak amacıyla, Bulgaristan ve Romanya kadar gösteri çalışmaları tamamlanan ülkelere ihraç edilmesi planlanıyor.

Share: