Teknofest’te Atatürk Üniversitesi rüzgârı esti

Atatürk Üniversiteli öğrenciler, Samsun Çarşamba Havalimanında gerçekleştirilen TEKNOFEST 2022’ye damga vurdu. Yapmış oldukları teknolojik icraat ve geliştirdikleri projeler ile festival bünyesinde düzenlenen yarışmalara katılan takımlar 3 birincilik ve bir 3’üncülük elde etti. Birinciler ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

Atauni Rocket Takımı Zirveye Uçtu

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Endüstri ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde bitmeme eden TEKNOFEST KARADENİZ’da Atatürk Üniversitesi rüzgarı esti.

Bu yıl dünyada ilk defa planlı Dikey İnişli Roket Yarışmasında 108 topluluk arasından ifade aşamalarını başarıyla güzeşte Atauni Rocket Team V, SAGE kampüsünde düzenlenen atışta dahi inişini liyakatli kendisine gerçekleştirerek 1’inciliği elde etti ve 40 Bin TL ile ödüllendirildi.

Akıllı İlaç Izleme Sistemi Birinciliği Getirdi

Bir özge birincilik ise Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi 4. Derslik Öğrencisi Furkan Güneş’ten geldi. İlaç kullanan fertler üzere akil tıpkı ilaç takip sisteminin geliştirildiği “POLYPHARM” isimli proje Toplumsal Yenilikçilik ve Girişimcilik Kategorisinde Türkiye 1’incisi oldu. 9 alanda mecmu 583 proje başvuruda bulundu ve bu projeler 46 yargıcılar kurulu üyesi tarafından değerlendirildi. Yapılan dolay yorum sonucunda liyakatli mevcut projeler final yarışmasına katılmaya türe kazandı. Bitiş yarışmasında ise yargıcılar kurulu üyelerinden tam paye düz proje, rakiplerini geride bırakarak hem birinciliği elde etti hem üstelik 20 Bin TL’lik ödülün sahibi oldu.

Birincilik, Alelade Yaştaki Bireylere Müteveccih Geliştirilen Projeyle Geldi

Bir ayrıksı birincilik ise Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri Şeymanur Başgöze ve Ebru Arslan’dan geldi. RFID teknolojisi ve yazılımlarını bütünleşmiş ederek oluşturdukları oyun, özel eğitim bilimi ve 3-5 gözyaşı grubuna hitap fail projeleri ile eğitim kategorisinde Türkiye birinciliği elde fail Başgöze ve Aslan; şekiller, elvan, hayvanat gibi süfli yaştaki bireylerin öğrenim içeriğini teknolojiyi kullanarak kullanıcıya öğretmeyi amaçladıkları proje ile 20 Bin TL’lik bergüzar kazandı.

Okçuluk Sporuna Müteveccih Geliştirilen Proje 3. Oldu

Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri Mine Nurlu Kasımoğulları ve İbrahim Hakkı Rizelioğlu yoluyla son yıllarda az çok pop kuzuluk mevrut okçuluk sporuna yönelik geliştirilen proje TEKNOFEST’te 3. oldu. Ok atan sporcunun bileğine takılıp çıkarılabilecek ellik şeklinde bire bir batık tümce ile elde edilen marifet seti işlenerek sporcunun gelişimine katkı sunan proje ile mevhum eğitime bitmeme eden sporcunun derece derece hisse senedi göstermesi civar görülüyor.

Reisicumhur Erdoğan: “Festivalin Alanı Bundan Sonra Sınırlarımız Dışına de Taşmıştır”

TEKNOFEST’e katılan Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, festivale dair yapmış olduğu değerlendirmede şunları söyledi: “Ülkemizin milli teknoloji hamlesinin parlayan yıldızı haline mevrut TEKNOFEST’in yekpare katılımcılarına şükranlarımı sunuyorum. Ülkemize böylesine övünme donör markayı kazandıran T3 Vakfı ile el giden bütün kurumlarımızı kutlama ediyorum. Bu sene 5’incisi planlı dünyanın bildirme nazik havacılık, gök ve teknoloji festivalinin alanı daha çok sınırlarımız dışına bile taşmıştır. Geçtiğimiz Mayıs ayında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen TEKNOFEST’i gururla takip ettim. TEKNOFEST Karadeniz’birlikte sizlerle birlikteyiz. Karşımdaki mefret tablo, aynı şeyi ifade ediyor. TEKNOFEST peki, bizim. TEKNOFEST, ayrımlı bire bir deneyimsizlik. TEKNOFEST şu anda umum gücüyle ülkemizin geleceğine ayrımlı ayrımsız anlayış çizgisi. Burada, TEKNOFEST kuşağı ile benzeri arada olmaktan mutluluk duyuyor, curcuna süresince alana gelerek yardım sunan yekpare vatandaşlarımızı kutluyor, yarışmacılarımızı birlikte ayrıca tebrik ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Rektör Çomaklı: “Üniversitemizin Tamam Kaynakları Fikri Olan Herkes İçin Seferber Edilmiş Durumda”

Öğrencilerin elde ettiği liyakatli sonuçların ardından bodur bir değerlendirmede mevcut Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, TEKNOFEST kadar dünyanın yeryüzü oylumlu uygulayım bilimi festivalinde yarışmaya katılan ve geliştirdikleri projeler ile birincilik elde eden öğrencilerin azim ve gayretlerinin kendilerini fazlasıyla mutlu ettiğini ve çalım kaynağı olduğunu söyledi. Üniversite namına ülkemizin hele sonuç yıllarda ortaya koyduğu Domestik ve Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuna yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Rektör Çomaklı: “Hem akademik personelimizin hem de öğrencilerimizin geliştirdikleri teknolojik ürünler ile ürettikleri projeleri desteklemeye devam ediyoruz. Üniversitemizin tamlık kaynaklarını fikri olan cümle için seferber etmiş durumdayız. Araştırma Üniversitesi olduktan sonra küsurat sorumluluğumuzun bilinci ile ülkemize yardım sunmayı sürdüreceğiz. Bu bağlamda TEKNOFEST gibi rekabetin eğin seviyede olduğu tıpkısı organizasyonda birincilik elde eden öğrencilerimiz ile dereceye giren takımlarımızı gönülden kutluyor, hepsini ayrı ayrı kutlama ediyorum” şeklinde konuştu. – ERZURUM

Share: