İTÜ öğrencilerinin geliştirdiği hyperloop ara bulucu “Kader” TEKNOFEST’te

İstanbul Maharet Üniversitesi (İTÜ) öğrencileri hyperloop (peş düzem ray ötesi aceleci muvasala ara bulucu) teknolojisi kapsamında ürettikleri “Yıldız” ile manyetik levitasyon (bir nesnenin manyetik alanlar dışında desteksiz yerine havada kaldığı yöntem) ve lineer etkiyi (cihazı encam taşıyan teknoloji) yapabilen tek bando oldu.

Hyperloop teknolojisinde trenlerin havasız tünelin zarfında, mıknatıslarla askılama yaparak, lineer elektrikli motor kullanılarak raylara ve yere on paralık değmeden akıntı etmesi amaçlanıyor. Böylece hava direnci ve ovma kuvveti olmadığı için aracın uçakların iki cani hızına ulaşması hedefleniyor.

Türkiye’de TEKNOFEST ve TÜBİTAK hareket birliğinde ilk kez bu sene Hyperloop Geliştirme Yarışması düzenlendi.

“İTÜ HyperBee” takımının geliştirdiği “Nasip” isimli komütatör, Samsun Çarşamba Havalimanı’ndaki TEKNOFEST KARADENİZ’de sergileniyor.

Endüstri Mühendisliği Bölümü 3. derslik öğrencisi ve İTÜ HyperBee Takım Kaptanı Muhammed Tehlikesiz Varol, AA muhabirine, hyperloop teknolojisi üstünde 7 aydır çalıştıklarını söyledi.

Aracı havada tutup benzeri zamanda zindelik motoruyla ilerlemesini sağlayabilen tek mızıka namına yarışmada öne çıktığını anlatan Varol, “Bu, hedeflenen anne ürünün yüzde 50’si diyebiliriz. Bizim ürettiğimiz benzeri prototip. Ana herkes, arızi ve yük taşıma üstüne. Bizim sistemimiz şu zaman yemeden içmeden lokomotif.” dedi.

AR-GE çalışmalarının sürdüğünü, sükse oranlarının yüzdelik 80 düzeyine geldiğini ve bayağı mesail dışında birlik madun sistemlerin başarıyla hesabına getirildiğini vurgulayan Varol, şöyle devam etti:

“Çağımızda hız çokça muhteşem. Bu uygulayım bilimi, Ankara’dan İstanbul’a 29 an kabil erişim süresi sağlıyor bize. Şu an uçakla yemeden içmeden bir saatte, açkı ve trenle 4,5-5 saatte varılabiliyor. Bu, dünyada henüz muteber bir teknoloji değil amma testleri devam ediyor. Kestirmece 7 aydır çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun 5 kocaoğlan edebiyat taramasıyla geçti. Zira çok hususi bire bir alan. Serencam iki ayda dahi aracımızı geliştirdik. ‘En dolgunca uygulayım bilimi vizyon ödülü’ ve yaptığımızı cins hayata uyarlama çalışmasıyla ‘En dolgunca senaryo ödülü’ almaya hak kazandık. Mıknatısi levitasyon ve lineer etkiyi başarıyla yapabilen yegâne mızıka olduk.”

Varol, farklı bölümlerden 23 mühendis adayından oluşan takımın hedefinin, hyperloop teknolojisini Türkiye’ye tebliğ etmek olduğunu kaydetti.

Share: