Tepebaşı’nda Düzenlenen Söyleşide Erke Politikaları Masaya Yatırıldı

Tepebaşı Dosdoğru Site Konseyi’nin düzenlediği söyleşide enerji politikaları masaya yatırıldı. Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Tepebaşı’nda hayata geçirilen akman enerji çalışmalarını paylaşarak, Tepebaşı Belediyesi’nin bu alanda önder olduğunu söyledi.

Tepebaşı Dosdoğru Kent Konseyi vasıtasıyla Zübeyde Karı Ekin Merkezi’nde düzenlenen Enerji Politikaları konulu söyleşi, aheste katılma ile gerçekleşti.

Söyleşinin moderatörlüğünü TMMOB Canlılık Mühendisleri Odası Eskişehir Ofis Başkanı Ender Kelleci üstlenirken, konuşmacılar ise Hamburg Üniversitesi’nden Prof. Dr. Alptekin Özdemir ve CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Ahmet Akın oldu.

Etkinliğe Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın yanında CHP Eskişehir Mebus Utku Çakırözer, Han Belediye Reisi Erdal Yetişkin, Mahmudiye Belediye Reisi İshak Gündoğan, Seyitgazi Şehremini Uğur Tepe, Alpu Şehremini Yavuz Güller, Eskişehir Site Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, Tepebaşı Dosdoğru Şehir Konseyi Başkanı Hüseyin Akçar, Tepebaşı Uray başbuğ yardımcıları ve divan üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

“TÜRKİYE’NİN YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜZERINE LİDER BELEDİYESİ, TEPEBAŞI BELEDİYESİ’DİR”

Görüşme etkinliğinin açılışında konuşan Başbuğ Ataç, Tepebaşı Belediyesi’nin bozulmamış enerji çalışmaları hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Güneşle çalışmanın haddinden fazla muhteşem olduğunu anlayarak yapacağımız projelerde gerçeklenmiş güneşten yararlanmaya karar verdik. Bir Numara soy sop Türkiye’deki önceki ve tek düşüncesiz kent projesini olan REMOURBAN üstelik bire bir yardım projesi. Sürdürülebilir enerji gösteri planımız ile bu projeye girdik, Türkiye’da bunu kazanan biricik belediye olduk. Bizimle beraber İngiltere’den Nottingham, İspanya’dan Valladolid ve tıpkı dahi Tepebaşı Belediyesi. Bu 3 şehrin projesi 23 milyon avro yardım aldı, biz 5 milyonunu Türkiye’ye getirdik. 4 devam elektrikli otobüs aldık ve Türkiye’üstelik elektrikli otobüs kullanan ilk belediyeyiz. Antrparantez 30 parça elektrikli bisiklet aldık. 2015 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk Akarsu Sporları Merkezi’nin inşaatına başladık, Merkezimiz, mekân dostu erke tasarrufu alanında yeşil bina uygulamalarını arsıulusal alanda sertifikalandıran, Amerika Müttehit Devletleri Yeşil Çatı Konseyi’hangi (U.S. Green Building Council – LEED) başvurularak alınan LEED Sertifikasını 65 nokta ile Kızıl Benek kriteri ile alan Türkiye’nin önceki amme binası olma özelliğini taşıyor. Türkiye’nin yenilenebilir erke konusunda şef belediyesi, Tepebaşı Belediyesi’dir.”

“YENİLENEBİLİR ENERJİYİ KONUŞACAĞIZ”

Tepebaşı Dimdik Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Akçar ise “Tepebaşı Metin Şehir Konseyi, şehrimizde kadını, genci, yaşlısı ile metin bire bir şehir oluşturmak üzere çalışmalarını devam ettiriyor. Biz da 10 Mayıs’tan itibaren görevi devraldıktan sonraları bala hakları, eş hakları, mekân ve uyum ile ilişik çalışmalarımıza başladık. Bununla ilişkin vacip yerlere başvurularımızı yaptık. Bugün dahi hayatın dönüşümü, yenilenebilir enerjiyi konuşacağız” dedi.

“DÜNYANIN BİRİNCİ ÖNEMLİ GÜNDEM MADDESİ”

TMMOB Cıvıltı Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Ender Kelleci birlikte enerji konusunun önemine değinerek, “Bildiğiniz için erke konusu ülkemiz ve dünyanın bir numara şanlı ruzname maddesi. Zaman de enerji politikalarını tartışacağız, ülkemizin bile durumu ile ilişik bilgi edinme fırsatı bulacağız. Mesleğimizin var olan hikmet birikimimizi hem kamudan yana ve bilimin ışığında gidermek hem da müspet ve münasebetsiz durumu yönlendirmek üzere kullanmalıyız. Bu anlamda tıpkısı arada olduğumuz üzere mutluyuz” diye konuştu.

“BUGÜNÜN DEĞİL GELECEĞİN DAHI NAZIK SORUNLARI”

Prof. Dr. Alptekin Özdemir ise konuşmasında şunları söyledi:

“Dünya şu zamanda erke ve akarsu sıkıntısıyla savaşmakta. Bu harp çok zehir tıpkı husus. Dünyaya baktığımız antlaşma topraklarımızı haddinden fazla adi kullanıyoruz. Ormanlarımız yanıyor, topraklarımız verimsizleşiyor, kuraklıklar oluşuyor, yağmurlar azalıyor. Bunların temas biri gelecek için da nazik dertler. Cevvi camekân gazı konsantrasyonu temelli adına yükseliyor. Böylecene küresel ısınma oluşuyor. Bunlar vakit kaybetmeden bugünün değil geleceğin bile şişman sorunları. İklim değişikliği üzerine 1 derecenin üstelik haddinden fazla balaban etkileri oluyor. Yağmurlar ile seller oluşuyor, kasırgalar artıyor. İklimsel durumlar fevkalade tıpkısı hal alıyor. Bu davranışlar anbean çoğalacak. Amazon Ormanları 1950’den günümüze çok azaldı. Uzak olduğu amacıyla bizi ilgilendirmediğini düşünemeyiz. Acun için oksijen üreten haddinden fazla yüce ormanlar. Okyanusların ürettiği müvellidülhumuza bile artan yalın zımnında kısık azalmalar oluyor.”

“CÜMLE BAĞIMSIZLIĞI HEDEFLEMEMİZ LAZIM”

CHP Genel Komutan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akış ise enerjide dışa bağımlılığın tehlikesine belen ederek, “2002’bile Türkiye’bile dışa bağımlılık yüzde 67 idi, deminden yüzdelik 76. Bu işte ayrımsız zıtlık var. ‘Bağımsızlık benim karakterimdir’ diyen ülkemizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün evlatlarıyız hepimiz. O antlaşma buradan başlayıp tamlik bağımsızlığı hedeflememiz lazım. Bağımlı olmaya da bitmeme ediyoruz, sebep? Vatandaşı azrail kabil gördükleri üzere. Önümüzdeki dönemde, Allah’ın izniyle iktidardayız Ulus İttifakı olarak ve Türkiye’ye saf yeşil dönüşümü dikici edası ile tığ yapacağız. Kendimize 6 öge belirledik; emin, ulaşılabilir, verimli, yeşil, yenilikçi ve erke yoksulluğu. Bu erke yoksulluğunu önleme, Selim Parti’nin Türkiye’ye hediyesidir. Türkiye erke yoksulluğuna mahkum edilecek aynı mevki değil. Amma tutumsuz, programsız ve öngörüsüz programlarla oluşuk aynı husus” dedi.

“NÜSHA BİR BELEDİYECİLİK”

Atak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizim çok büyük potansiyelimiz var ama bunu acun ile kıyaslıyoruz, çok gerideyiz. Yüz bin mega wattlık benzeri yerleşmiş erke gücümüz var, bunun vakit kaybetmeden 8 bini gün, 9 bini rüzgar. Bakıyoruz, acaba namevcut da o yüzden mi üretemiyoruz? Çatı uygulamalarımızda Türkiye’deki gizil 400 bilyon kilogram watt saat.  Almanak tüketimimiz ise 330 kilogram watt saat. Potansiyelimiz hangi kadar efdal. Kızıl Tepebaşı Belediye Başkanımız Ahmet Ataç, Türkiye’ye benzer olmuştur. Bu anlatılan projeler, alınan ödüller doğrusu yalın kat değil. Haddinden Fazla zor benzeri iş. Kendisine teşekkürname ederiz, benzer bire bir belediyecilik ortaya koyduğu üzere. Güzeşte erke bakanı aynı açıklama yapıp çifte rekor dedi, ertesi aktarılma çifte remiks geldi doğalgaz ve elektriğe. 2015 yılından bu yana kendimizi yırtıyor ve Türkiye’da yüzümüzü güneşe dönelim diyoruz. Yahu tığ enerjide dışa bağımlıyız, bu bağımlılığı ancak bu şekilde aşabiliriz. Amma siyasal tercihten ortalık gelişim fosil yakıtlara dönüyor. Bunun sonucunda bağımlılık ve şişkinlik mübrem oluyor. Geldiğimiz noktada 220 teklik zindelik faturası oldu 660 liralık. 570 lira oldu bin 400 lira. Topladınız, minimal ücretin 3’te birinden da fazla. Doğalgazda da uyardık, kontratlarınızı yapın diye niteleyerek. Birilerinin dediği kabil 3-4 mezuniyet arttı diyerek, söyledikleri akıllıca değil. Avrupa’dahi enerji krizi var, bizde erke buhranı var. Bizim 60 milyar metreküplük bire bir tüketimimiz var, 50 bilyon metreküpü zaten kontrata sınırlı. Pandemi öncesinde dedik kim ‘kontratları yenileyelim’, yenilemediler. Bu yüzden değer formalizasyonları değişti ve 11 bilyon metreküp açığımız var şu anda. Aynı da üzerine düzem farkı, Avrupa’dakinin 3 misli fiyatla alın karşıyayız. Avrupa tıpkısı bile bunları vatandaşına yansıtmıyor, bir şekilde desteklenmiş ediyor. Aracısız lüp bütçesine destek kendisine yapıyor.”

Söyleşinin arkası sıra etkinlik, konuklara çiçek sunma edilmesi ile sona erdi.

Share: