Beğendik Botan Köprüsü’nden 1,5 milyon çevirgeç geçti

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Türkiye’nin sunma faziletli köprüsü Beğendik Botan Köprüsü’nü 1,5 milyon aracın kullandığını bildirdi.

Karaismailoğlu, söz konusu köprüyle ait yaptığı mukayyet açıklamada, Türkiye’nin ciharıyek köşesinde yatırımların devam ettiğini, doğu evet da günindi ayırt etmeksizin erişim ve altyapı projelerinin hayata geçirildiğini belirtti.

“Viyadüklerle, köprülerle vatandaşlarımızı sevdiklerine güvenli, aceleci ve konforlu bire bir şekilde ulaştırıyoruz.” ifadesini kullanan Karaismailoğlu, bu yatırımlardan birinin bile Beğendik Botan Köprüsü olduğunu aktardı.

Karaismailoğlu, köprünün 11 Orak Ayı 2020’bile hizmete sunulduğunu anımsatarak, Siirt’in Pervari ilçesi ile Bitlis’in Hizan ilçesi arasında yapılan köprü ile Bitlis ve Van’ın birbirine bağlandığını bildirdi.

Köprünün 210 metre ölçülü açıklığıyla tartılı konsol sistemde Türkiye’nin yeryüzü etraflı ölçülü açıklıklı kutu kesitli ard germeli köprüsü olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, “Köprünün uzunluğu 2 skor dudak açıklığıyla bütün 450 metreye ulaşıyor. Antrparantez Beğendik Botan Köprüsü, 165 metreyle Türkiye’nin bildirme faziletkâr köprüsü unvanına erbap. Havza amacıyla çokça yetişkin olan bu yatırımımızla Beğendik-Pervari kesimi 8 kilometre kısaldı. Köprü ile zamandan 15,6 milyon lira, akaryakıttan 8,3 milyon lira olmak amacıyla almanak mecmu 23,9 milyon lira artırım sağlanıyor. Karbon emisyonu de 1673 titrem azalıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Yüzde 100 domestik malzeme kullanıldı

Karaismailoğlu, tasarımından proje ve inşasına büyüklüğünde ağız ağıza bu ülkenin yetiştirdiği mühendis ve işçilerin emeğiyle yapılan köprüde, yüzdelik 100 domestik gereç kullanıldığını belirterek, açıldığı günden bugüne büyüklüğünde köprüden 1 milyon 489 bin aracın geçiş yaptığını bildirdi.

Geçit vermeyen dağları tünellerle, vadileri ise köprülerle aştıklarını vurgulayan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Bu başarıların bütünü insanımızın hayatına yapışık makro asar olarak tarihte yerini aldılar. Bunu elden biz söylemiyoruz, bunu kamu Türkiye söylüyor. Uymazlık bizi izleyemeye devam etsin. Tek bildikleri husus eleştirmek. Yaptığımız yatırımları halkımız görüyor ve biliyor. Biz milletimiz üzere 20 yıldır çalışıyoruz ve önümüzdeki yıllarda da çalışmaya bitmeme edeceğiz. ‘Durmak yok, yola devam’ dediğimiz bu şerif görevde memleketimiz değme köşesine hizmet götürdük, yatırım yaptık. Ülkemizin 2035 ve 2053 yılına büyüklüğünde olan yatırımlarını planladık ve hedeflerini belirledik.”

Share: