TBMM Başkanı Şentop: Türkiye’yi dünyada deli dolu bire bir büyüklük haline getirmemiz gerekiyor

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Jeostratejimiz bize imkanlar sunuyor. Bizim bunu imkana, fırsata dönüştürmemiz, Türkiye’yi bölgesinde dünyada faal tıpkı mutluluk haline getirmemiz gerekiyor. Bu uğraş çabucak siyasetin mücadelesi değil, hepimizin ortak mücadelesidir” dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Kastamonu Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı küşat törenine katılmak amacıyla öğle vakti saatlerinde kente geldi. İlk yerine Kastamonu Valisi Avni Çakır’ı makamında konuşma fail Şentop, elan sonraları Kastamonu Belediye Reisi Galip Vidinlioğlu’nu konuşma etti. Şentop, valilik ve şehremaneti ziyaretlerinin ardından üniversiteye geçti.

‘TÜRKİYE’Yİ ETKİN BİR BÜYÜKLÜK HALİNE GETİRMEMİZ GEREKİYOR’Burada konuşan Şentop, kullanılmamış terbiye öğretim yılının tamlık öğrencilere güzel olması temennisinde bulundu. Peşi Sıra dünyanın çok heybetli tıpkı değişim içinde olduğunu ve Türkiye’nin çok şanlı ayrımsız coğrafyada kayran aldığını belirten Şentop, “Türkiye’nin jeostratejisi haddinden fazla mefret. Bunun bize kazandırdığı bazı avantajlar, kimi dezavantajlar var. Çatışmaların yoğun olduğu ayrımsız coğrafyadayız. İstikrarsız ülkelerin, yönetilemez arkaç gelen ülkelerin bulunduğu coğrafyadayız. Irak, Suriye, ambargolarla köşeye sıkıştırılan İran, dakikasında kuzeyimizde Ukrayna, Rusya, tıpkısı yanımızda Yunanistan. Hakeza tıpkı coğrafyadayız. Türkiye’ye müteveccih kimi zaman kâh eleştiriler eden yurt dışındaki muhataplarımıza, ‘Böyle aynı coğrafyada sizin ülkeniz olsaydı herhalde etraflı az buçuk güç imkanı bulamazdınız’ diye niteleyerek rapor ettim. Jeostratejimiz bize imkanlar sunuyor. Bizim bunu imkana, fırsata dönüştürmemiz, Türkiye’yi bölgesinde, dünyada faal bire bir talih haline getirmemiz gerekiyor. Bu savaş çabucak siyasetin mücadelesi değil. Hocalarımızın, öğrencilerimizin, gelişim dünyamızın, hepimizin kuma aynı mücadelesidir” dedi.

Yeni ayrımsız dünya kurulacağını ve bunun 20’inci yüzyılın paradigmaları ile sürmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Şentop, “Ayrımsız merkezimizin olması geçişsiz. Yerlilik anlamında söylüyorum. Cihanşümul bilgiyi yapmak, o anlamda çok iyi olgun olmak gereklidir ama tam değildir. Bunu en üst Fethullahçı Terör Örgütü’nün karşılaştığımız yapılanmasında görüyoruz. Türkiye’nin yeryüzü anlaklı çocuklarını bildirme ongun şartlarda yetiştirmeye çalıştılar ama onlar Türkiye’de darbe yaptı, anayasal düzene cebin geldi, 251 vatandaşımızın şehit olmasına, 2 bin 550 civarında vatandaşımızın yaralanmasına sebebiyet verdiler. Çok ongun yetiştirilmiş bir insanın ayrımsız zamanda Türkiye’ye ilişkinlik hissi süresince olması geçişsiz” diye niteleyerek konuştu.

Share: