Gercüş’te asırlardır orakla düğü hasadı yapılıyor

Gercüş’te asırlardır orakla düğü hasadı yapılıyor

BATMAN – Batman’ın Gercüş ilçesine vabeste Fahri köyünde çiftçiler, pirinç hasadını asırlardır atadan anadan görme yöntemlerle sürdürüyor. Çiftçiler teknolojiden ırak bilek gücü ve karşı teri ile kışlık mahsullerini hasat ediyor.

İlçeye sadık Fahri köyünde arazilerin engebeli oluşundan âlem Anadolu’da evvel uygarlıklardan beri mergup önce tarım aletlerinden olan kalıç ile günün evvel ışıklarında tarlalarına mevrut köyün sakinleri akşam ezanı dönem batımına kadar tarlada mücahede yapıyor.

Fahri köyünde tahminî 100 yıldır ekilen pirinçler, köylülerin yardımlaşması ile oraklarla biçiliyor. Biçilen çeltikler, düz alana seriliyor. Henüz sonraları traktörle çeltikleri çiğneyen köylüler, pirinci çeltikten ayırıyor. Ayrımsız hafta süresince güneşte kurutulan pirinç, değirmende kabuklarından sıyrılarak büzük amacıyla hazır arkaç getiriliyor.

Köy sakinlerinden Salih Kavak, “Şu anda pirinç hasadı yapıyoruz. Bizim bölgede 6 aylık ve 3 maaş diye niteleyerek adlandırdığımız iki tip düğü yetişiyor. 6 maaş dediğimiz düğü mart, april ayında ekiliyor, 3 aylık dediğimiz ise haziran ayında ekiliyor. 3 kamer arayla ektiğimiz pirinçlerin hasadını aynı zamanda yapıyoruz. Engebeli araziler olduğu için traktörler giremiyor. Gönüllü köyünde çoğu tarlanın içerisine traktör giremediği üzere asırlardır oraklarla pirinç hasadını yapıyoruz ve hayvanlarla çift sürüyoruz. Beniz yıllardır bu köyde pirinç ekiliyor. İmece usulü ile köylüler birbirine arkalama ediyor. Benim hasadım olduğu ahit köylüler geliyor. Onların hasadı olunca biz yardımlarına gidiyoruz, ayrımsız birimize yardımda bulunuyoruz. Tarlada orakla hasat yaptıktan sonraları kayran benzeri alana çadırımızı kurup atlama beygiri ve eşeklerle pirincimizi taşıyoruz ve çadırın konusunda seriyoruz. Elan sonradan traktörlerle üstünden geçerek harmanlıyoruz. Harmanladıktan samların üstüne bırakıp kurutmaya bırakıyoruz 1 hafta kuruduktan sonrada değirmene götürüp pirinç haline getiriyoruz. Ağız Ağıza organiktir ve çokça lezzetlidir. Pirincin kilosunu 40 TL den satıyoruz” dedi.

Share: