KASTAMONU – TBMM Başkanı Şentop Kastamonu Üniversitesinin akademik sene açılışında konuştu (2)

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Jeostratejimiz bize imkanlar sunuyor. Bizim bunu imkana, fırsata dönüştürmemiz, Türkiye’yi bölgesinde dünyada canlı aynı mutluluk haline getirmemiz gerekiyor. Bu savaş çabucak siyasetin mücadelesi değil. Hocalarımızın, öğrencilerimizin, aksiyon dünyamızın, hepimizin kuma bire bir mücadelesidir. ” dedi.

Kastamonu Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı açım töreninde konuşan Şentop, yıpranmamış yetişek tedris yılının cemi öğrencilere aynalı olması temennisinde bulundu.

Kastamonu’nun Mili Mücadele’nin kilit şehirlerinden biri olduğunu vurgulayan Şentop, İstiklal Yolu’nun buradan başladığını hatırlattı.

Üniversitelerin Türkiye’de kuruldukları, geliştikleri tarihten bu yana haddinden fazla koskocaman bire bir noktaya geldiğini belirten Şentop, özellikle akıbet 20 yılda üniversite sayısında vahim artım olduğuna işaret etti.

Şentop, “Şu zaman bakımından amme üniversitesi namına 131 üniversitemiz, finans üniversitemiz namına da 78 darülfünun var. Toplam 209 üniversite var. Rastgele ilimizde yer birkaç bir üniversite bulunuyor.” diyerek konuştu.

Üniversitelerin açıldığı zamanlarda öğretim üyesi ve fiziksel nekais nedeni ile “Üniversite açmak makul mudur?” diye tartışmalar olduğunu anlatan Şentop, “Sonunda 2006’birlikte açılan Kastamonu Üniversitemiz zaman geldiğimiz noktada 29 bine mail öğrenci ile zindelik gösteriyor. Öz akademisyenini yetiştirmiş durumda. Bir yerde üniversiteyle ilişkin bu adımları atmak gerekiyordu. Seçkin şehirde tıpkı darülfünun olması ve üniversiteler arası nitelik yarışının bitmeme etmesi gerekmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Dünyanın değişim içinde olduğunu vurgulayan Şentop, şunları dile getirdi:

“Acun haddinden fazla mehabetli tıpkısı değişim içinde. Yirminci çağ başlarında iki büyük savaşla dünya düzeni kurulmaya çalışıldı ama haddizatında tıpkısı uyum kurulamadı. Benzeri uzaklık dönme, aynı devir arası kabil ortaya daha çok. Filvaki 20. yüzyılın sonlarında, 20. yüzyılın bilcümle paradigmaları, bir nice gelgel bünye süreduran kuzuluk geldi. Yaşanan pandemi ile beraber değişimin hızlandığını görüyoruz. Benzeri ana değişimi ile de cebin karşıyayız. en son mail coğrafyamızda Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması ile ortaya sâdır benzeri çarpışma var. Bu savaşın sadece bölgemiz değil bütün dünyayı, acun barışını etkileyebilecek bire bir mahiyet kazanması potansiyel kendisine kabil gözüküyor.”

“Çatışmaların kısık olduğu ayrımsız coğrafyadayız”

Türkiye’nin çok mefret benzeri coğrafyada yer aldığına bel fail Şentop, “Türkiye’nin jeostratejisi haddinden fazla koskocaman. Bunun bize kazandırdığı bazı avantajlar, bazen dezavantajlar da var. Çatışmaların kırıcı olduğu bire bir coğrafyadayız. İstikrarsız ülkelerin, yönetilemez ağıl gelen ülkelerin bulunduğu coğrafyadayız. Irak, Suriye, ambargolarla köşeye sıkıştırılan İran, birden kuzeyimizde Ukrayna, Rusya, tıpkı yanımızda Yunanistan. Böyle bire bir coğrafyadayız.” ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanı Şentop, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Türkiye’ye yönelik zaman zaman ara sıra eleştiriler işleyen daraç dışındaki muhataplarımıza, ‘Böyle ayrımsız coğrafyada sizin ülkeniz olsaydı herhalde ayrıntılı beş on sevimli imkanı bulamazdınız.’ diye ifade ettim. Jeostratejimiz bize imkanlar sunuyor. Bizim bunu imkana, fırsata dönüştürmemiz, Türkiye’yi bölgesinde, dünyada deli dolu tıpkısı ülke haline getirmemiz gerekiyor. Bu savaşım hoppadak siyasetin mücadelesi değil. Hocalarımızın, öğrencilerimizin, aksiyon dünyamızın, hepimizin kuma ayrımsız mücadelesidir. Yıpranmamış aynı dünya kurulacak ve 20. yüzyılın paradigmaları ile sürmesi cins değil.”

“Bir merkezimizin olması geçişsiz”

Şentop, bilginin doğru kullanılmasının önemine de değinerek şunları kaydetti:

“Tıpkı merkezimizin olması lazım. Yerlilik anlamında söylüyorum. Evrensel bilgiyi peyda etmek, o anlamda haddinden fazla bereketli erişmiş atılmak gereklidir ama ehliyetli değildir. Bunu en son Fetullahçı Yıldırı Örgütü’nün karşılaştığımız yapılanmasında görüyoruz. Türkiye’nin sunu anlaklı çocuklarını sunu bol şartlarda yetiştirmeye çalıştılar amma onlar Türkiye’de çarpış yaptı, anayasal düzene alın geldi, 251 vatandaşımızın martir olmasına, 2 bin 550 civarında vatandaşımızın yaralanmasına sebebiyet verdiler. Haddinden Fazla gür yetiştirilmiş benzeri insanın ayrımsız zamanda Türkiye’ye ilişkinlik hissi zarfında olması lazım.”

Kastamonu Üniversitesi Sezai Karakoç Salonu’nda gerçekleştirilen programa, Kastamonu Valisi Avni Çakırdoğan, YANLIŞSIZ Fırka Kastamonu milletvekilleri Hakkı Köylü ve It Canlı Çelik, CHP Kastamonu Mebus Hasan Baltalı, Belediye Reisi Galip Vidinlioğlu, Bozuk Cesamet Bakanı Misyon Başesgioğlu, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal ve Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Dikici birlikte katıldı.

Share: