Tapuda “artırılmış kaynak” dönemi

Dünyanın en büyük havacılık, gök ve teknoloji festivali TEKNOFEST’te Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü birlikte açtığı stantla vatandaşlara hizmetlerini anlatıyor.

Türkiye Uygulayım Bilimi Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Endüstri ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde planlı TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda bugün sona erecek.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün curcuna alanında açtığı stantta, sunulan hizmetlerin birlikte hayata geçirilecek projeler için dahi bilgelik verildi.

Harita Dairesi Başkanı İbrahim Cankurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tapu kadastro çalışmalarında teknolojiyi kullanılarak vatandaşa hizmeti arz bereketli noktaya çıkartmayı hedeflediklerini söyledi.

Hizmetlerinde güç uygulayım bilimi kullandıklarına belen eden Cankurt, “1955 yılından beri havacılıkla uğraşan, öz uçaklarını işleten, efdal nitelikli kameraları kullanarak görüntüler kayran ve görüntüler üzerinden birlikte haritaları üreten bir kurumuz. Haritalar çıktı ehliyetli olmuyor, vatandaşlarımıza biz bu hizmetlerimizi üçüncü boyuta koymak istiyoruz. Bununla ait üstelik haddinden fazla farlı noktada teknolojik hizmetler sunmaktayız.” dedi

Tapu Kadastroda üç boyutlu uygulayım bilimi dönemi

Gayrimenkul satın alırken vatandaşların sunma çokça ihtiyaç duydukları şeyin hamaset duygusu olduğuna işaret fail Cankurt, “Ayrımsız gayrimenkulle, tıpkı binayla ilgilendiren satın almak istediğiniz hür bölümü gösterdiğimizde, ‘Buranın resmi kayıtları nelerdir evet dahi buranın çöz alanı nasıldır, bu bağırsak alanına göre uygun yeri, doğru yeri alıyor muyum?’ kabil vatandaşın çekinmezlik duygusuna ihtiyacı olduğu noktalarda tığ hizmetlerimizi vatandaşlarımıza teknolojik kendisine sunmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Mimari projeler üzerinden herkesin algılayabileceği modeller üretmeye çalıştıklarını anlatan Cankurt, şöyle bitmeme etti:

“Mimarlık projeler evet da gayrı maharet projeler gelişigüzel vatandaşa hitap etmeyebilir. Biz faziletkâr teknolojik ürünler kullanarak bunları gelişigüzel vatandaşın anlayabileceği, faydalanabileceği aynı alana çevirmeye çalışıyoruz. Tapu Kadastronun yeryüzü iri görevi vatandaşa gayrimenkulle ilgilendiren güveni sunabilmesi. Biz üstelik şu anda vatandaşın akla yatkın yeri, akıllıcasına daireyi akıllıcasına şekilde, güvenerek alabilmesi üzere hizmetlerimizi bu noktalara taşıyoruz. Her kent modelini geniş formatlı kameralarla modelleyerek bu modellere bile tapu kayıtları, mimarlık modelleri bütünleşmiş ederek vatandaşlarımıza bakım sunma noktasındayız. Burada genişlik şişman geleceğimiz noktalardan birisi da artırılmış gerçeklikle bunları boşaltmak. Belki hologram teknolojileri ile ilerleyen günlerde tapuyu birbirine aktarma edebilen noktaya geleceğiz.”

Tıpkısı vatandaşın satın kabul etmek istediği gayrimenkulle ait, “Evet burası âdeta bize söylendiği kabilinden 3+1 mi acaba?” sorusunun da görsel adına cevaplanabileceği, icabında içine eşyayı yerleştirirken dahi kullanabileceği modelleri sunmanın nazik benzeri üstünlük olacağını vurgulayan Cankurt, “Bu yıl itibarıyla inşallah bu hizmetlerimizin temas ilde kalkışmak üzere çalışmalarını başlatacağız.” ifadelerini kullandı.

Çok yakın benzeri zamanda afetlerde kullanılmak amacıyla hayata geçirecekleri canlı tapu kadastro tırı tasarladıklarını bile bildiren Cankurt, şunları kaydetti:

“Kıran sonrası vatandaşlarımız acilen o konutlarla ilgilendiren yenilemeye gerekseme duyuyor. Bu durumda bile haddinden fazla korkulu ayrımsız tapu verisine ihtiyacımız oluyor. Kıyamet bölgelerinde tıpkısı amme binasında bakım vermek oldukça pres oluyor. Hayata geçireceğimiz ateş parçası tır ile tapu kadastro müdürlüğünün olta edildiği bir düzlem oluşturacağız.”

Şu anda tapu müdürlüklerinde elektronik etiket teyit sistemleri, az dışındaki vatandaşların gayrimenkulleri üstünde Türkiye’ye gelmeden tasarruf yapabilmelerini yapan maharet altyapıya Tapı Kadastronun sahip olduğuna meni eden Cankurt, bunların temelinde çok kilolu teknoloji kullanımı olduğunu sözlerine ekledi.

Share: