Milli Terbiye Bakanı Özer, Tarihi Liman Han’ın açılışına katıldı Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ” İstanbul’da mesleki eğitimi ayağa kaldırırsak Türkiye’yi de ayağa kaldırırız. İstanbul’da iyicene uygulamaları eğitimle yaygınlaştırabilirsek bu yaygınlaşan eğitim uygulamalarını Türkiye’nin tam satıhlarına haddinden fazla olağan benzeri şekilde aktarabiliriz.” dedi.

Eminönü’nde restorasyonu tamamlanan, İstanbul Ticaret Odasına ait (İTO) Tarihi Liman Han’ın açılışında konuşan Özer, Mimar Vedat Tek’in sunma önemli eserlerinden olup 1900’lerin başında mensur edilen hanın ekin, laf ve akademik gayeli kullanılacağını söyledi.

Bakan Özer, buranın haddizatında bir padişahın şehzadelerine akar yerine tesis ettiği tıpkı düzlük olduğunu belirterek “Hakeza bire bir içtima aslında kültürün inşasıyla ilgilendiren tıpkı merkeze dönüşmesi haddinden fazla simgesel yerine atılan muhteşem tıpkısı etap. Buranın kültürle eğitimle buluşturulan tıpkısı mekana dönüştürülmesi, hakikaten İstanbul’a yapılan yer nazik yatırımlardan, yeryüzü nazik kazanımlardan ayrımsız tanesi.” diyerek konuştu.

İTO’nun İstanbul’da mesleksel yetişek alanındaki genişlik büyük paydaşlarından olduğunu nâkil Özer, şöyle bitmeme etti:

“İstanbul’da mesleksel eğitimi ayağa kaldırırsak Türkiye’yi de ayağa kaldırırız. İstanbul’da sunturlu uygulamaları eğitimle yaygınlaştırabilirsek bu yaygınlaşan eğitim uygulamalarını Türkiye’nin tam satıhlarına çok kolay bire bir şekilde aktarabiliriz. Bu niyetle kestirmece üç yıl geçmiş meslek eğitiminin güçlendirilmesi üstüne beraber çıkmış olduğumuz yolda çokça kebir başarılara imza attık.”

Özer, meslek kütüphanelerine yönelik yıllardır kitap kampanyaları yapıldığını, kütüphanesi olmayan meslek mefhumunu terbiye sisteminden çıkartabilmek amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde “Kütüphanesiz Ekol Kalmayacak Projesi”ni başlattıklarını kaydetti.

“10 aylık sürede 28 milyondan 80 milyon kitaba ulaştık”

İki kamer gibi gelişmemiş sürede 16 bin 361 katalog yaptıklarını kaydeden Özer, “Yalnız kütüphane yapmakla yetinmedik. Hem mevcut kütüphaneler hem dahi kullanılmamış kütüphanelere pusula sayılarında inanılmaz artma sağladık. Bu projeye başlamadan evvel 28 milyon betik varken bugün bu kütüphanelerimizde 80 milyon kitap var. 10 mahiye sürede 28 milyondan 80 milyona ulaştık. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı gibi sene sonuna büyüklüğünde kütüphanelerimizdeki mektup sayısını 140 milyona çıkartacağız inşallah.” ifadelerini kullandı.

Bakan Özer, İTO’nun firez ve nutuk konularındaki çalışmalarını ölçüm ettiğini belirterek Tarihi Liman Han’ın açılışında emeği geçenlere teşekkür etti.

Açılışa, İTO Başkanı Şekib Avdagiç, İstanbul İl Milli Yetişek Başöğretmen Levent Edip ve bölüm üyeleri de katıldı.

Share: