Büyük Zafer’in 100. yılı kutlanıyor

Antalya, Muğla, Isparta ve Burdur’de 30 Ağustos Yengi Bayramı nedeniyle merasim düzenlendi.

Antalya’da Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende Vali Ersin Müellif ve Antalya Büyükşehir Belediye Reisi Muhittin Böcü, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda devam törende ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından değişik etkinlikler gerçekleştirildi.

3. Piyon Terbiye Tugay Komutanlığı Personel Binbaşı Zihin Arabacı, törende yaptığı konuşmada, zaman Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına esas teşekkül eden 30 Ağustos 1922’de kazanılan büyük zaferin kazanılmasının essah gelgel ve heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Asil Türk milletinin ve yiğit Türk ordusuyla birlikte varlığı ve vatanına kast edenlere karşı birlik 100 sene ilk yiğitlik ve izzetinefis dolu tarihinden aldığı erk ile yeniden dirilerek topyekun mevcudiyet mücadelesi verdiğini vurgulayan Arabacı, “Verilen savaş ile tarihte eşine birkaç rastlanır benzeri zafer kazanmıştır. Eren yurdumuza ve bağımsızlığımıza kast eden düşman kuvvetleri karşısında Türk ordusunun ortaya koyduğu eşsiz aynı im olan bu zaferin gelişigüzel safhası yegâne tek mutasavver, mücehhez ve yönetilmişti.” dedi.

Muğla

Muğla’da Reze Cumhuriyet Meydanı’nda planlı törende, Ilbay Orhan Şişman ve Büyükşehir Belediye Reisi Osman Gürün, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Çelenklerin sunulması, gocunmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra öğrencilerin şiir okuyup halk oyunları gösterisi sunduğu program, merasim geçişiyle sona erdi.

Muğla İl Kurnaz Komutanlığı Komando Er Taburu merasim geçişi gerçekleştirdi.

Törene, YANLIŞSIZ Öğür Muğla Saylav Yelda Erol Gökcan, CHP Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban, Süleyman Dilli, İl Cingöz Komutanı Tuğgeneral Ulu Gemalmaz, İl Itimat Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu ile çalım müdürleri, siyasi partilerin temsilcileri ve martir yakınları üstelik katıldı.

Meydandaki törenin peşi sıra Muğla’daki şehitliklere karanfil bırakılıp yakarış edildi.

Isparta

Isparta’birlikte 15 Orak Ayı El Erki Meydanı’nda Vali Görgülü Baruş, Garnizon Komutanı Yaya Miralay Mustafa Alp, Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Törende, utanmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Ilbay Baruş, tören birliklerini ve katılan vatandaşları selamladı.

Şiirlerin okunduğu törende, Hızırbey Ortaokulu öğrencilerinden oluşan el oyunları grubu eylem yaptı.

Merasim, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunması ve merasim birliklerinin geçişinin ardından sona erdi.

Burdur

Burdur’daki tören, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması, ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Vali Yüce Arslantaş’ın Valilikte alay tebriklerini kabul etmesinin arkası sıra Gazi Atatürk Stadyumu’nda bayrama katılan askerlerin, öğrencilerin ve halkın bayramı kutlandı.

Burdur Osmanlı Mehter Takımı’nın gösteri sunduğu programda, öğrenciler ahali oyunu oynadı. Merasim, askerlerin ve öğrencilerin geçit yürüyüşüyle tamamlandı.

Share: