Siirtli bal üreticileri düzme bala karşı vatandaşı uyardı

Siirtli bal üreticileri, ensesi kalın floraya eş Pervari ilçesine vabeste Çobanören Yaylası’nda huzur ortamında bal üretiyor.

Organik bal üretimi üzere yılın büyük bölümünü arılarla ilgilenen ve düzenlilik güçlerinin gerçekleştirdiği operasyonlarla huzurun sağlandığı yaylada geçiren arıcıların yüzü huzur ortamının oluşmasıyla gülüyor. Sahte balların “Pervari balı” etiketiyle satıldığı uyarısında bulunan bal üreticisi Mehmet Koyuncu, bu konuda vatandaşları uyararak bildik ve bilindik yerlerden bal alınması gerektiğini dile getirdi. Koyuncu, “Pervari balını üretiyoruz. Dededen kalma işi yapıyoruz. Şu anda bin 700 rakımdayız. Binlerce çiçek var. Çın baldır. Türkiye’nin seçkin adına gönderiyoruz. Ego buradan vatandaşlarımız uyarıyorum ayrımlı yerlerden bal alıyorlar Pervari balı namına gösteriyorlar bizim balımız değil. Bizim balımız tamamen örgensel baldır” dedi.

Ürettikleri balı Türkiye’nin temas namına gönderdiklerini tamlayan Muhammed Haşim Acar, Pervari balının bir nice hastalığa ferah geldiğini söyledi. Bal tüketicilerini cali bala karşı münebbih Acara, “Yıllardır bu işi yapıyoruz. Emeğimiz ekmeğimiz değme şeyimiz hep bu arılar üstünde. Kasım ayında de hasadımız olacak. Balımız ciddi bire bir bal. Türkiye’nin rastgele namına gönderiyoruz. Pervari balımız anılmış bire bir balımız. Buradan da vatandaşlarımızı uyarıyorum cali ballara kanmasınlar bu orijinal ayrımsız bal bir nice hastalığa dahi ferah geliyor herkese referans ediyorum” diye niteleyerek konuştu. – SİİRTShare: