“Şerife Bacı’nın Torunları” elektrikli otomobille TEKNOFEST’te

TEKNOFEST KARADENİZ’e Kastamonu’dan katılan “Şerife Bacı’nın Torunları” takımının hazırladığı “Atabeygazi V2” isimli elektrikli araba 4 teklik erke ile 100 kilometre gidebiliyor.

Türkiye Uygulayım Bilimi Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Uran ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde planlı TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda devam ediyor.

TEKNOFEST’e katılan projeler ortada Kastamonu Üniversitesinden “Şerife Bacının Torunları” takımının “Atabeygazi V2” isimli elektrikli otomobili de yer alıyor

Kurtuluş Savaşı’nda kağnıyla cepheye mühimmat taşırken donarak martir olan Şerife Bacı’nın ismini kayran bando, okulda daha esbak yıllarda öğrencilerin yaptığı “Atabeygazi” isimli otomobilden esinlenerek Atabeygazi Revaç 2 anlamına mevrut “Atabeygazi V2” otomobilini tasarladı.

Takım kaptanı Gaye Köyüstü, AA muhabirine, sunturlu benzeri çalışmayı TEKNOFEST’te sergilediklerini söyledi.

Üniversitelerinde 2019 yılında bire bir anane başlatıldığını dile getiren Köyüstü, “Arkadaşlarımızın 2019 yılında yaptığı elektrikli aynı miftah var. İsmi Atabeygazi. Tığ bu aracın üzerine gelişmiş versiyonlar ekleyerek ikinci aracımızı tasarladık.” dedi.

Kurumlar ve iş adamlarından destek alarak tamamen domestik adına araçlarını tasarladıklarını tamlayan Köyüstü, “Bizden geçmiş abilerimiz Atabeygazi’yi üretti. Atabeygazi ruhunu yaşatabilmek için bizden öncekilerden tıpkısı sancak aldık. Bu bayrağı geleceğe taşımak istiyoruz. Milli teknoloji hamlesi, yurt kazanımı adı altında hangi yapabilirsek zer diye düşünüyoruz. İstiyoruz kim gelecekte üstelik ihvan bizden sonraları devam etsinler.” diyerek konuştu.

Köyüstü, elektrikli aracın 100 kilometrede 4 teklik erke sarfiyatı olduğunu rapor etti.

Share: