SAÜ’lü etibba ürtikere dikkati çekti

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tababet Fakültesi Kap ve Zührevi Emraz Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Bahar Sevimli Dikicier ile Dr. Akademisyen Rabia Öztaş Esmer, ahali arasında “ürtiker” olarak üstelik bilinen ürtikerle ilgili hikmet verdi.

Doç. Dr. Dikicier, gazetecilere, topluluk eliyle bereketli anlaşılamayan ürtikerin, etkilenen bireylerde fiziki ve zihinsel namına hayat kalitesi üstüne damarı bozuk yönde kebir yüklülük yaptığını belirtti.

Ürtikerin, ciltte ansızın gelişen kaşıntılı pembemtırak kırmızı kabarıklarla karakterize ayrımsız hastalık olduğunu nâkil Dikicier, “Bu şişlikler veya kabarcıklar, değişik minval ve boyutlarda olabilir. Alelumum benzeri alerjik reaksiyon veya enfeksiyonun sonucudur. 4 kişiden 1’i, hayatlarının bire bir noktasında ürtikerden etkilenir. Çoğu durumda birkaç hafta içre iyileşir (iveğen kurdeşen) ancak dünya nüfusunun tahminî yüzdelik 1’inde semptomlar henüz mufassal sürer ve hastalık kronikleşir.” bilgisini paylaştı.

Hastalığın yaşam kalitesi üzerindeki etkisinin çoğunun can kuşu sağlığıyla ilgilendiren olduğunu, etkilenenler için yetişkin sıkıntıya veya utanca bozukluk olabileceğini belirterek, şunları kaydetti:

“GA2LEN Ürtiker Referans ve Bütün Merkezleri Zıkkım (GA2LEN UCARE Zıkkım), ürtiker tedavisini düzeltme ortak amacı olan ürtikerologlar ve kurdeşen merkezlerinden oluşan yer iri ve bildirme deli dolu global konsorsiyumdur. Alerjik hastalıklarda uzmanlaşmış önde gelen Avrupa araştırı merkezlerinden oluşan bir şirketler birliği olan Küresel Allergy and Asthma European Network (GA2LEN), alerjinin özel alanlarda referans ve dört başı mamur merkezlerinin gelişimini, etkileşimini ve akreditasyonunu destekleyen tıpkı programın parçası yerine kurulmuştur.

GA2LEN UCARE Ağı, Acun Ürtiker Haset (UDAY) için 2022 farkındalık kampanyası başlattı. UDAY 2022’nin teması, ürtikerden etkilenen insanların yaşamları üzerindeki etkisini vurgulamak için ‘Daha İyi Hayat Kalitesi’ kendisine seçildi. Ürtiker, hayatın kamu yönlerini etkiler ve iştial zamanlarında ilişkilerde gerginliğe bozukluk tür, kişinin gelişim hayatı karışma almak amacıyla hayatını mukavemetli haddinden fazla yönden huysuz etkileyebilir. Bu yılki kampanya, ürtikerin rahat tıpkı ebat olduğu üstüne farkındalığı artırmayı ve etkilenenlerin karşılaştığı zorlukların elan bereketli anlaşılmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Kampanya, ürtikerli bireylerin yaşam kalitesini iyileştirmeye ve çevrelerindekilerin algılarını elan iyiye akıllıcasına değiştirmeye yardımcı olmayı hedeflemektedir.”

Dr. Akademisyen Kara dahi Acun Kurdeşen Günü’nün, dünya çapında kurdeşen farkındalığını tezyit etmek ve bu durumun anlaşılmasını ilerletmek üzere aynı punt olduğunu anlatım ederek, “Değme sene 1 Ekim’de kurdeşen karşı toptan farkındalığı tezyit etmek ve bundan etkilenenlerin hastalıklarını daha gür anlamalarını keşfetmek için Acun Ürtiker Haset kutlanmaktadır.” açıklamasında bulundu.

Share: