101 yaşındaki Leyla nineden teferruatlı ve dosdoğru yaşamın sırları

Esenlik Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ankara Gülhane Terbiye ve Araştırma Hastanesi Geriatri Bilgelik Dalı’nın 100 yaşını aşmış 13 hastasından biri olan Leyla Düzgün üzere şifahane personelince tebrik yapıldı.

Kontrol amacıyla geldiği Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yaşlılık Bilimi Bilim Dalı’nda, 100 yaşının üstünde olduğu amacıyla pastalı kutlamayla karşılanan 1921 doğumlu Leyla Aklık, uzun ve metin yaşamın sırlarını AA muhabirine anlattı.

Aklık, etraflı müddet köyde yaşadığını, 50 yaşına büyüklüğünde eşi ile çiftçilikle uğraştığını belirtti. Tüvana yaşlardan itibaren amade azık namına tabii gıdalar tüketmeye dikkat ettiğini aktaran Aklık, er yatıp er kalktığını söyledi.

Evde kişi hazırladığı gıdaları tükettiğini, yoğurt mayaladığını, bereketli bol sebze ve sonuç yediğini, akarsu tükettiğini kaydeden Düzgün, annesinin bile etraflı ve mıhlı tıpkı popülasyon geçirdiğini, bunun genetik miras olduğunu belirtti.

“Sülale bağlarımız bilcümle sağlam oldu, sevdiklerimle yaşadım”

Sağlık üzere önceki mutlu olmak gerektiğini vurgulayan Aklık, “Ego, çocukluk ve kâhillik döneminde birlikte mutlu ve erinçli oldum. Köy hayatı yaşadım, tarlada, bağda, bahçede çalıştım. Ev bağlarımız hep sağlam oldu ve bugüne çatışma bütün sevdiklerimle yaşadım. Eşim, yıllar ilk öldü, çocuğum dahi yoktu. Bana yeğenim eş artık, beni yanına aldı. Evladım olsa ihtimal bu kadar bakmazdı, Tanrı ondan razı olsun.” diye konuştu.

Düzgün, “Az Buçuk yoruluyorum, kuvvetim bulunmayan ama sağlığım çok şükür gani. Mufassal yaşamaktan çokça memnunum ancak yeryüzü keder yanı sevdiklerimin ölümünü çekmek.” diye duygularını aktardı.

Kovid-19 geçirdiğini ve endişelendiğini söyleyen Düzgün, “Hep dosdoğru oldum, bundan muhit, kovid enfeksiyonunu belli belirsiz atlattım.” dedi.

Gençlere mufassal ve metin seyretmek üzere mücadele etmekten vazgeçmemelerini kaynak eden Leyla Aklık, “Evvel inançlı olun. İyi beslenin, kemirmek seçmeyin ve erken yatın. İçki ve sigarayı bırakın. Yakarış ile ruhunuzu üstelik doyurun.” önerisinde bulundu.

Genetik miras büyüklüğünde stresten uzak hayat üstelik etkili

SBÜ Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yaşlılık Bilimi Bilgi Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet İlkin Naharcı, başkanlığını yürüttüğü ve ehlivukuf etibba Candeniz Cebbar, Hatice Tuğba Yazır ve Neslihan Kayahan Satış ile yaptıkları benzeri araştırmada, polikliniğe başvuran 100 yaş üzerinde 13 hasta tespit ettiklerini, bunlardan birinin dahi Leyla Düzgün olduğunu söyledi.

Şu zaman 101 yaşında olan Düzgün’ün, karye yaşamını bırakıp şehre yerleştikten sonraları birlikte çalışkan olmaya özen gösterdiği bilgisini edindiklerini nâkil Naharcı, “Musahabe ve muayenelerimizde bize, çalışmanın kişiyi hayatiyetli tuttuğunu, üste gelişigüzel yaşadığı yeğeni Hacer Sizen’e ilerlemiş yaşına karşın familya işlerine müzaheret etmeye çalıştığını söyledi.” dedi.

Prof. Dr. Naharcı, Leyla ninenin, yaşıtları ile kıyaslandığında umumi sağlık durumunun, kan değerlerinin müspet, psikolojik ve nörolojik açıdan birlikte bereketli olduğunu bildirdi. Yaşına bağlı kas ve mafsal sorunlarının bile yaşıtlarından çok mebzul seviyede bulunduğunun altını çizen Naharcı, “Tabiatıyla kalıtım bilimi miras bunda koca bire bir etkin, ancak bilgin kendisine bilcümle vurguladığımız stresten uzak dirim, dengeli ve mıhlı tagaddi, ehliyetli fiziki aktivite, erinç ve mutluluk, detaylı ve mıhlı yaşamın anahtarı. Leyla büyük anne, bunun arz güzelce örneği.” değerlendirmesinde bulundu.

“Ülkemizde 100 yaş üzerindeki bireyleri elan çok göreceğiz”

İnsanlık tarihi boyunca teferruatlı ve dimdik yaşamın sırrı ile herif ömrünü uzatmanın yollarının araştırıldığını tamlayan Naharcı, keyif hizmetine erişimin artması, bakir ilaçlar ve tedavilerle hastalıklara er engelleme edilmesi, hem de tarama ve yardımcı yöntemlerin dolay plana çıkmasıyla alay malay ortalama hayat süresinin uzadığını, bunun birlikte buğulu nüfusun artmasına sebep olduğunu aktardı.

Türkiye’dahi bile nemli nüfusun oranının akıbet yıllarda yüzde 10 arttığına dikkati calip Naharcı “Buğulu kişi zarfında ise ati gözyaşı namına ifade edilen 85 gözyaşı üstü kişilerin sayısının ise 700 bin civarında olduğu hesap pusulası edilmektedir. Bunun birlikte, 100 gözyaşı üzerindeki bireyleri üstelik ant ortamında ülkemizde elan fazla göreceğimizi şimdiden söyleyebiliriz.” diye niteleyerek konuştu.

Bir kişinin dimdik yaşlanması üzere öncelikle ahenktar hayata topluluk olması gerektiğinin altını çizen Naharcı şunları kaydetti:

“Bunun üzere iyi benzeri toplumsal hayata, iyi tagaddi, tınlamalı egzersiz yapılması, ati yılların elan kaliteli olmasını sağlıyor. İyi nemalanmak için, süt, protein, yoğurtun elan aşkın tüketilmesi, besili ve unlu gıdalardan uzak durulması gerekiyor. Içtimai hayatın, kişinin hayatını olumlu etkilemesi geçişsiz. Sigara ve alkol üzere zararlı alışkanlıklardan kaçınılması, bol dalgı alınması gerekir. İnancın kuvvetli olması bile mehabetli aynı amil.”

Share: