İSTANUBUL-?MEME KANSERİ TARAMA BAŞVURULARI PANDEMİ ÖNCESİNE GÖRE YÜZDE 10 AZALDI?

2018 ve 2020’da Amerikan Kanser Derneği’nin 120 bin sayrı üstünde yaptığı çalışmalarda, meme kanseri tarama başvurularında pandemi öncesi döneme göre yüzdelik 10 tenakus belirleme edildi. Pandemi döneminde ise bu azalmanın yüzdelik 70’leri bulduğunu belirten Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kinyas Kartal, ‘Aşama 1 ve paye 2 bicik kanserinde otama şansımız yüzde 95-99’a kadar çıkabiliyor. Yani az daha tama andıran tedavi şansımız var fakat kademe ilerledikçe bu şansımız azalıyor. Bu nedenle, pandeminin üstelik kontrol altına alındığını akseptans ederek, rutin tarama programlarına esasen fethetmek gerekmektedir’ dedi.

Journal of the American Medical Association (JAMA) Open Network’te yayınlanan aynı çalışmada pandemi döneminde meme kanseri taramalarının azaldığı ortaya konuldu. Meme Başı Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı’nda bu konunun önemine değinen Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi’nden Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kinyas Kartal, taramanın çokça koca olduğunu ve pandemi döneminde başvurularda yaşanan azalma zımnında yüzdelik 10’luk bire bir rahatsız grubunun, bicik kanseri tanısını henüz istikbal evrede alma riskiyle yüz yüze olduklarını belirtti.

’40 GÖZYAŞI ÜSTÜ HER KADIN KESINKES MAMOGRAFİ ÇEKTİRMELİ’

Orta yaş kadınlarda bicik kanseri riskinin henüz aşkın olduğunu belirten Doç. Dr. Kartal, bicik kanserindeki özen çekici istatistikleri anlattı:

‘Bicik kanseri dünyada en yoğun görülen kanser olmasına karşın kansere kapalı dirim kayıplarında akciğer kanserinden sonra gelerek ikinci sırada kayran alıyor. Kadınlarda haddinden fazla henüz çok görülmesine karşın erkeklerde dahi tahminî binde benzeri oranında ortaya çıkabiliyor. Meme Başı kanserinin Türkiye’de görülme oranı, Amerika ve farklı ülkelerde görülme oranlarıyla paralel ilerliyor. Değme 8 kadından biri meme başı kanserine yakalanma riski mevcut. Bicik kanseri, kadınlarda sunma yoğun 55-60 yaş aralığında görülüyor. Ancak bunun dışında rastgele yaş grubunda birlikte görülme riski mevcut. Bu nedenle, altını çizerek söylüyorum hele 40 gözyaşi üstü herhangi bir kadının kesinkes mamografi çektirmesi gerekli.’

PANDEMİNİN MEME BAŞI KANSERİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ GÖRÜLMEYE BAŞLADI

Pandemi döneminde tarama başvurularındaki azalmanın günümüzü bile kontra etkilediğinin altını çizen Doç. Dr. Kartal, konuyla ilişik şöyle konuştu:

‘Birçok ayrımlı araştırma ile pandeminin meme başı kanseri üzerindeki etkilerini gözlemledik. Hem kliniğimizde hastalarımızla yaptığımız gözlemler hem de uluslararası dergilerde yayınlanan icraat var. Pandeminin başladığı 2019 ve 2020 döneminde hastalar taramaya gelmedi. Gerçekte pandemi döneminde tığ hekimler bile hastalarımızdan ivedili hâller olmadıkça, kapalı kalmadıkları sürece hastaneye gelmemelerini istemiştik. O ant hepimizin gündemi pandemi olduğu için teşhis ve tedaviyi covid-19’a ayırmıştık. Bu süreçte müracaat sayısında tahminî yüzde 70’lere vasıl azalma oldu. Kontrollü bire bir şekilde istediğimiz geri çekilme gerçekleşmişti. Pandemi koşullarının iyileşmesiyle pandeminin etkilerini daha kesif görmeye başladık. 2018 ve 2020’de Amerika’de 120 bin hasta üstünde yapılan çalışmalarda, meme başı kansere tarama başvurularında pandemi öncesine bakarak yüzde 10 azalma tayin edildi.’

MEME KANSERİ TARAMALARININ AZALMASI NEYE AMIL EVET?

Meme Başı kanseri taramalarının azalmasının bir nice olumsuzluğu da birlikte getireceğini söyleyen Doç. Dr. Kartal, ‘Tarama üstünde bu büyüklüğünde durmamızın sebebi meme başı kanserini er evrede yakalamak istememiz. Dolayısıyla yüzde 10’luk bir sökel grubunun bicik kanseri tanısı er evrede konulacakken mutedil veya encam evrede konmuş olacak. Etap 1 ve derece 2 meme kanserinde tedavi şansımız yüzdelik 95-99’a büyüklüğünde çıkabiliyor. Yani az daha tama mümasil tedavi şansımız var fakat etap ilerledikçe bu şansımız düşüyor. Yüzde 95’lerden yüzde 60-70’lere varan tıpkısı ferasetsiz çekilmeden bahsedebiliriz’ dedi.

‘PANDEMİ KORKUSUYLA MEME KANSERİ VE TARAMA KORKUSUNU BİRLEŞTİRİP HASTANELERE GELMEMEZLİK YAPMAYIN’

‘Pandemi korkusuyla meme başı kanseri ve tarama korkusunu birleştirip hastanelere gelmemezlik yapmayın’ diyen Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kartal, şu açıklamalarda bulundu:

‘Pandemi koşulları hem bakanlığımızın hem de dünyanın uyguladığı afiyet politikaları sonrasında taharri altına alındı. Pandemi koşullarını nispeten arama altına aldık. Zımnında önceliğimiz gene meme başı kanseri ve kanser taraması oldu. Özellikle Bicik Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı’nda hastalardan ricamız, henüz önceki rutin tarama programlarına devam etmeleri, bu programa gelmemiş 40 yaş üstü kadınların ise meme kanseri taraması üzere kesin sağlık kuruluşlarına başvurmalarıdır. Şunu unutmamalı ki; meme başı kanseri artık tedavi edilebilir, önlenebilir ve komplikasyonlarının önüne geçilebilir tıpkı amansız hastalık türüdür. Bu yüzden bicik kanserinde tığ kanserden değil geç eksik hastalardan korkuyoruz. Geç dinmek, bicik kanserinde otama sürecinde çok daha dağ sonuçlar alınmasına kez açıyor.’Share: