Roketi sakıt NASA Çin’i suçladı

MEMLUK Havacılık ve Feza Dairesi (NASA) Başkanı Nill Nelson aracılığıyla konuya ilgili yapılan açıklamada, “Çin, Dünya’ya sakıt Long March 5B roketi için sınırlı mahrek bilgilerini paylaşmadı” ifadelerini kullandı.

Gök çalışmaları yürüten yekpare ülkelerin, enkazların oluşturabileceği risklerin önlenebilmesi için bu alanda izlenen teamüllere uyarak lazım bilgileri ilişkin umum taraflarla paylaşmaları gerektiğini tamlayan Nelson, Çin’i bu bilgileri paylaşmamakla suçladı.

Çin İnsanlı Feza Ajansı (CMSA) ise, roketin mahrek bilgilerini yakından izlediklerini ve tıpkısı hafta süresince göçük noktasına dair 4 el izah yayımladıklarını duyurdu.

Çin’in gök istasyonuna ilgili atom çekirdeği modülünü yörüngeye içki içmek üzere geçtiğimiz yıl 29 Nisan’da yörüngeye fırlatılan bir Long March 5B roketi, modülün gövdeden ayrılmasının ardından kontrolden çıkarak Hint Okyanusu’nda Maldivler dosdoğru bire bir bölgeye düşmüştü.

Gelişmenin peşi sıra NASA’dan yapılan açıklamada Çin’in gök çalışmalarının tehlikesiz olmadığı belirtilerek, Pekin’e diyapozitif olma çağrısı yapılmıştı

NASA uydularını haiz roket bozuldu

NASA tanımlanamayan albeni olaylarını araştıracak tıpkı kol kuruyor

Hikmet kurallarını değiştirebilir: NASA’dan meslek anahtar his!

 

Share: