Fransa’da internete sıkı denetim

Fransız Meclisi internet üzerinden üzerinden terörü sitayişkâr ve terör propagandası içeren paylaşımlara müsaade veren sosyal iletişim araçları platformlarına caydırıcı cezalar öngören yasa tasarısını akseptans etti. Plan ay başında Fransız Senatosu yoluyla fikir birliğiyle kabul edilerek parlamentoya sunulmuştu. Yıpranmamış yasa terörü destekleyen paylaşımlara ve bunları yayınlayan platformlara tehlikeli cezalar getirdi.

1 SAAT İÇİNDE SİLİNECEK

Ayrılıkçı ve terör içerikli yayınların şikayet edildiği Pharos platformuna yapılan başvurular sonrasında yayınların paylaşımına cevaz veren genel ağ sitesi yahut sosyal medya platformuna yayınları kaldırmaları üzere bir saat süre verilecek.

Paylaşımları kaldırmayan platformlara 250 bin eurodan almanak cironun yüzde 4’üne vasıl nakdî ceza verilebilecek.

söz konusu platformun yöneticilerine benzeri yıl mahpushane cezası verilecek.

Paylaşımların yayınlandığı hava veya sitenin merkezinin AB’ye üye olan ayrıksı benzeri ülkede olması yerinde, İşitsel ve Sayısal İletişim Düzenleme Kurumu (Arcom) inceleme yapacak.

Hava yabancı ülkedeki içeriğin “terör şüphesi olmasını” de paylaşımın kaldırılmaması üzere gerekçe sayabilecek.

ALMANYA ÜSTELIK ANIF DÜZENLEME YAPTI

Almanya 2017’birlikte ‘NetzDG yasasıyla’ Avrupa’nın yer anif sosyal medya düzenlemesini yaptı, yasaya ilerleyici tarihlerde yıpranmamış ekler dahi yapıldı.

Almanya’üstelik 2017’de çıkarılan ve gücük adı NetzDG olan yasayla, Facebook, Twitter kabilinden içtimai medya platformları kullanıcıların yayınladıkları zımni üzerine mesul kuzuluk getirildi.

Kullanıcıların taleplerini inceleyecek şikayet mekanizması oluşturmayan, yanlışlık niteliği haiz içerikler bir zamanlar silmeyen sosyal ağlar için mülk cezaları öngörüldü.

Alçak ve sistemli ihlallerde, şikayet mekanizması sorumlusuna 5 milyon euroya büyüklüğünde, içtimai medya platformuna dahi 50 milyon euroya kadar çıkabilen servet cezaları uygulanabiliyor.

Yasa Alman adli takibat makamlarının hikmet taleplerine karşılık verebilecek bire bir bağlanak görevlisinin, Almanya’birlikte görevlendirilmesini mecburi ağıl getirdi.

2020’bile vakit kaybetmeden sosyal ağlar değil, videoteyp paylaşım platformları da NetzDG yasası kapsamına dahil edildi.

TEHDİDE 3, HAKARETE 2 YIL

Sosyal platformlar ölüm tehdidi ve şiddete davet mevzulu içerikleri yalnız silmekle değil, cürüm dokuma eden bu paylaşımları Federal Güvenlik Teşkilatı’na (BKA) bildirmetle de memur.

Halkı düşmanlığa ve şiddete teşvik fail, barışçıl amme düzenini erek alan, çocuk pornografisi içeren ya birlikte yıldırı örgütü propagandası niteliği haiz içerikler, emniyete bildirilmesi gerekenler toplumsal iletişim araçları paylaşımları beyninde.

Şüphelilerin kimliklerinin aceleci tespiti için IPLIK adresleri ve bağlantı noktası numaraları de güvenlik güçlerine iletiliyor.

Kıya ya üstelik terör saldırısı planı üzere yavaş taksirat olduğunda, hakimin onay vermesi gibi, asayiş birimleri ilgili kullanıcıların şifrelerini dahi sosyal platformlardan temenni edebiliyor.

Fiziki sürat ve cinsel hücum tehditleri dahi, ahiret yolculuğu tehdidi kabil yanlışlık sayılıyor, internet üzerinden bu çeşit tehditlerde kâin toplumsal medya kullanıcıları üç yıla kadar hapsediliyor.

Ayrıca genel ağ üzerinden taşlama suçunu işleyenler da iki yıla büyüklüğünde cezaevi ile cezalandırılabiliyor.

MECLİS’E GELMİŞTİ! TÜRKİYE’BILE KANUN YENİ DÖNEME KALDI

Türkiye’bile içtimai iletişim araçları yasasına ilişik aranjman Meclis’in 1 Temmuz’da tatile girmesinin peşi sıra yıpranmamış döneme kaldı. Ekimde baştan görüşülecek öneri şu düzenlemeleri içeriyor:

DEZENFORMOSYONA HAPİS: “umum arasında, bulut, koru yahut ürkü halk saikiyle, ülkenin çöz ve dış güvenliği, kamu düzeni ve umumi sağlığı ile ilişik gerçek dışı bilgiyi amme barışını bozmaya müsait şekilde alenen malumatsız kimsenin 1 yıldan 3 yıla kadar mapus cezasıyla cezalandırılması” öngörülüyor. Böylece failde hususi kast, gerçek dışı bilgide özel nitelik ve eylemde elverişlilik aranacak.

CEVAP VE TASHIH: Teklifle; genel ağ selen sitelerinde yanit ve düzelti hakları yıldızlı bire bir şekilde teminat altına alınıyor ve içeriğin yayından çıkarılması ile erişimin engellenmesi durumlarında bile düzeltme ve yanit metninin bire bir hafta süre ile yayınlanmaya bitmeme edileceği belirleniyor.

BTK’YA YETKİ: Vukuf Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na fihrist suçlarla henüz enerjik savaşım edilmesi amacıyla, internet içre vadi kayran yayınlarla ilişik “ancak içi, ev dışı” ayrımı olmaksızın 4 saat zarfında içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesi ita yetkisi tanınıyor.

İNGİLTERE DE CEZALANDIRIYOR

İngiltere’da dahi toplumsal medya platformları üzerinden hatalı bilgilendirmeye yaptırım var. Iletişim Araçları denetleme kurumu Ofcom, şirketlere 18 milyon sterline yahut almanak global cirolarının yüzdelik 10’una kadar ukubet kesebiliyor ve sitelere erişimi engelleyebiliyor.

İngilizler toplumsal medya dolandırıcılarına 63 milyon paund kaptırdı

 

Içtimai medya düzenlemesi ertelendi

 

Içtimai medya dolandırıcılarının tuzağına düşmeyin

 

Share: