Musk neden uzaya binlerce peyk fırlatıyor?

Elon Musk’ın SpaceX şirketi Starlink projesi kapsamında uzaya binlerce uydu fırlatıyor.

Starlink nedir ve elbette meşgul?

Starlink, balaban bir uydu zehir üzerinden genel ağ hizmeti sağlıyor. Efdal hızda internete erişemeyen, ücra bölgelerde hararetli insanlara genel ağ hizmeti icat etmek için yapılan projedir.

Portsmouth Üniversitesi Uzay Projeleri Müdürü Dr. Lucinda King, “İngiltere’dahi bu kategoride insanlar var, ancak dünyanın özge yerlerinde, Afrika kabilinden yerlerde daha fazla” diyor.

Starlink’in uyduları, uydular ve dünya arasındaki bağlantıyı oldukça hızlı ağıl getirebilmek üzere Dünya çevresindeki korkulu irtifadaki yörüngeye yerleştirildiler. Fakat, dünyanın tamamını durum alanına alabilmek üzere çokça sayıda ciddi yükselti uydusuna ihtiyaç var.

Starlink’in 2018’den bu yana uzaya yaklaşık 3.000 lime peyk yerleştirdiği düşünülüyor. Chris Hall, serencam aşamada 10.000 veya 12.000 peyk kullanılabileceğini söylüyor.

Hall, “Uyduları örtmek, çöllerdeki ve dağlardaki ücra yerlere internet bağlantısı terazi sorununu çözüyor” diyor.

“Bu alanlara vurmak için kablolar ve direkler üzere nazik miktarda altyapı nesir etme ihtiyacını abes kılıyor.”

Starlink’in maliyeti hangi kadar ve ki eliyle kullanılacak?

Müşterilerden mahiye 99 KÖLE doları alıyor. Uydulara bağlanmak üzere müstelzim çanak ve yönlendiricinin maliyeti 549 dolar. bununla birlikte, İngiltere’deki hanelerin yüzdelik 96’sı ve AKARSU ile ESIR’deki hanelerin yüzde 90’ı zaten faziletkâr hızlı genel ağ erişimine ehil.

Londra Üniversitesi Feza Politikası ve Hukuku Enstitüsü Direktörü Profesör Said Mosteshar, “Mütekâmil dünyanın çoğunun bağlantısı elhak gür” diyor. “Gelirlerini pazarın hoşur tıpkı payından elde etmeyi umuyorlar.”

Şeriklik, şu anda kapsadığı 36 ülkede – ekseriyetle Şimal Amerika, Avrupa ve Güneydoğu Asya Adaları’nda – 400.000 abonesi olduğunu söylüyor. Bunlar beyninde hem haneler hem dahi işletmeler var.

Ati sene, Starlink kapsamını genel ağ elektrik gücünün daha birkaç olduğu Afrika, Güney Amerika ve Asya’birlikte genişletmeyi planlıyor.

Chris Hall, “Starlink’in fiyatları Afrika’daki bir nice derece amacıyla haddinden fazla faziletli gibi” diyor. “Ancak ücra bölgelerdeki okulları ve hastaneleri internete bağlamada heybetli benzeri fiyaka oynayabilir.”

Starlink Ukrayna’ya kuşkusuz arkalama ediyor?

Moskof güçleri Ukrayna’dahi ilerlerken ülkedeki internet servislerini kapattılar ve toplumsal medya sitelerini bloke etmeye çalıştılar.

Elon Musk, engelleme başladıktan çabucak sonra Starlink’i Ukrayna’birlikte kullanıma sundu. Starlink’in yaklaşık 15.000 sayı çömlekçilik ve yönlendirici seti ülkeye gönderildi.

Chris Hall, “Starlink, kamu hizmetleri ve hükümet gibi işlerin motamot devam etmesini sağladı” diyor. “Ruslar onu atıl ayla getirmenin ayrımsız yolunu bulamadılar.” Starlink, cenk alanında dahi kullanıldı.

Kings College Üniversitesi’nde defans alanında icraat yürüteç Dr. Marina Miron, “Ukrayna kuvvetleri onu, söz gelişi, karargah ve sahadaki birlikler arasında, iletişim bina etmek amacıyla kullanıyor” diyor. “Sinyalleri bayağı radyo sinyalleri gibi engellenemiyor ve kitin kurulması yalnız 15 dakika sürüyor.”

Starlink uzayda karmaşa mı yaratıyor?

Starlink’e katma yerine, peyk internet hizmetleri tay tay arabası OneWeb ve Viasat kabil rakipleri dahi binlerce uyduyu sakil Dünya yörüngesine yerleştiriyor.

Said Mosteshar, bunun sorunlara öğün açacağını söylüyor: “Çarpışmalar açısından alanı anbean elan az güvenli kuzuluk getiriyor.” Uydular diğer araçlara çarpabilir ve depresyon parçaları oluşturabilir ve bunlar da yüksek hızlarda uçarken çokça henüz aşkın hasara hastalık gibi.
Son zamanlarda, Starlink uydularını içeren bir dizi kaymakamlık muhtel atlatıldı. Bunlar arasında Çin’in uzay istasyonunu içereni dahi vardı.

Portsmouth Üniversitesi’nden Dr. King, “Haddinden Fazla aşkın parça varsa, gelecekte kısık Acun yörüngesini kullanılamaz hale getirebilir” diyor. “Ve bunaltıcı Dünya yörüngesinden, navigasyon uydularımızın ve telekomünikasyon uydularımızın bulunduğu elan faziletli yörüngelere çıkamayabiliriz.”

Starlink uyduları İstanbul’dan görüntülendi

 

Starlink, Rusya – Ukrayna savaşını nasıl etkiledi?

 

SpaceX’den uzaya 53 Starlink uydusu

 

Share: