Reisicumhur Erdoğan, TEKNOFEST KARADENİZ 2022’de konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bayraktar’la, Anka’yla, Akıncı’yla, Aksungur’la, Atak’la, Hürkuş’la, Gökbey’le, Milli Savaşçı Tayyare projesi ve daha nice teknolojiye dair atılımla çalım duymamızın sebebi savaşa olan hevesimiz değil, ülkemizi kıpırdak destekleme mecburiyetimizdir.” dedi.

Erdoğan, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda planlı TEKNOFEST KARADENİZ 2022’dahi yaptığı konuşmada, silahlı insansız hava araçlarının dünyanın 30’dan aşkın ülkesinde Türkiye’yi gururla desise ettiğine, bu araçlara entegre edilen tezce seçme kabil cihazın ve mühimmatın üretiminin bile domestik adına yapıldığına dikkati çekti.

“Samsun’dahi ilk kez sizlerin takdirine verilen Kızılelma insansız cenk uçağımız dünya harp tarihinde baziçe değiştirici adım olarak görülmektedir.” ifadelerini kullanan Erdoğan, dünyanın gelişigüzel durumunda teknolojik atılımların öncüsünün defans endüstri olduğunu bu amaçla geliştirilen ürünlerin gücük sürede hayatın başka alanlarına birlikte genişletme edildiğini anlattı.

Reisicumhur Erdoğan, insansız çekicilik araçlarının savunma sanayinin birlikte lojistikten tarıma büyüklüğünde birçok farklı mecrada kullanılmaya başladığına meni ederek, şunları aktardı:

“TEKNOFEST alanında coşkuyla alay malay olduğumuz beher gencimizin gözünde, ülkemizi teknolojinin gücü üzerinde yükseltme iradesinin, azminin, dirayetinin ışığı parlıyor. Burada günümüzün Cezerisi, Harizmisi, İbni Sinası, Mimar Sinanı, Yüce Kuşçusu, Hezarfen Ahmet Çelebisi, Katip Çelebisi atılmak için fert atan gençlerin kalpgâh çarpıntısını duyuyorum.”

“Yüzde 80 evcil ve milli defans sanayine sahibiz”

Reisicumhur Erdoğan, Türkiye’ye sonuç 20 yılda yüzyıllık kitap ve hizmetler kazandırdıklarının altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Göreve geldiğimizde yüzdelik 20 yerli-milli, bu kadardı. Amma demincek yüzdelik 80 evcil ve milli defans sanayine sahibiz. 2023 hedeflerimizi hayata geçirdik. Gençler sizler üstelik inşallah Türkiye’yi 2053, 2071 vizyonuyla çokça elan ilerilere taşıyacaksınız. Rabb’ime bana böyle bir gençlikle defa dolaşma, hakeza bire bir gençlikle heves ve düşün birliği yapma imkanını verdiği amacıyla hamdediyorum.

Sevgili gençler, sizlerin temas birini teknoloji elçilerimiz kendisine görüyorum. Elbette ülkemizde ateş kabil müteharrik beyinleri ve durumunda duramayan enerjileriyle elan kendilerine ulaşamadığımız gençlerimiz var. İnşallah her yıl zemini daha bile genişleyen, kapsamı artan, etkinliği yükselen TEKNOFEST sebebiyle onları de bu şölene karışma edeceğiz. Türkiye’ye yakışan 600 bin değil, 1 milyon, 2 milyon, 3 milyon yarışmacılı teknoloji festivalleridir.”

“Gençlerin ülkemize akın ettiği benzeri teknoloji iklimi nesir etmeliyiz”

Reisicumhur Erdoğan, gençlerin böyle tıpkısı potansiyelinin bulunduğunu ve bunu yapabileceklerine inandığını vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu:

“Bunun birlikte festivalimizi öz evlatlarımızla alay malay dünyanın ciharıyek yanından katılımlarla birlikte zenginleştirmeliyiz. Özellikle Türk dünyasının birikimini ülkemizde toplayan tıpkısı elektrik merkezi haline gelmeliyiz. ‘Bir fikrim var’ diyen gençlerin bunu gerçekleştirmek için daraç dışına gitmeyi düşündüğü değil değişik ülkelerdeki gençlerin ülkemize akış ettiği bir teknoloji iklimi nesir etmeliyiz.”

“Ülkemizde huzuru, istikrarı, güveni, barışı dallı güllü tutmamız gerekiyor”

Bunun önce adımlarının atıldığını, ilk kozalarının örüldüğünü ve evvel çiçeklerinin klan göstermeye başladığını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Tabii bunun için öncelikle ülkemizde huzuru, istikrarı, güveni, barışı, gelişmeyi, kalkınmayı, demokrasiyi aktif tutmamız gerekiyor. Maatteessüf bölgemiz ilkin doğmak üzere dünyada yanlışlık ve adaletsizlik yanı sıra krizlerin, çatışmaların, yıkımların, sefaletin bilgili olduğu kavi haddinden fazla saha var. Güneyimizden kuzeyimize, doğumuzdan batımıza coğrafyamızın rastgele durumunda bu fert hazin hadiselerin yaşandığı dayanıklı çok yeri sayabiliriz.

Türkiye, tarihinden, birliğinden, beraberliğinden, kardeşliğinden aldığı güçle bu zehir çemberinden kendini bire bir muvazene ve sağlık sembolü yerine ayrıştırmaktadır. Ben milletimle çalım duyuyorum. Ülkemizin böyle aynı coğrafyada, hakeza ayrımsız tarihi bırakıt üstünde, böyle tıpkısı cesamet geleneği etrafında vurgun koyulmak, hastalıklı eğleşmek kadar bire bir şansı yoktur. Biz, politik, hesaplı, teknolojik, diplomatik, askeri, içtimai, kültürel gelişigüzel bakımdan tüvana almak mecburiyetindeyiz. aksi takdirde emin olun, bizi Suriye’den bile Ukrayna’dan üstelik Bosna’dan de beter ederler.”

“Türkiye, şu anda büyümede ikinci sırada”

Reisicumhur Erdoğan, bunun için eğitimden sağlığa, ulaşımdan enerjiye, sanayiden tarıma herhangi bir alanda eksiklikleri tezelden gidermeye çalıştıklarını, demokratik reformlarla siyasal altyapıyı, sosyal bünyeyi, kurumsal yapıyı pekitmek amacıyla uğraş ettiklerini belirtti.

Milli Uygulayım Bilimi Hamlesi’ni bunun amacıyla baş tacı ettiklerini, bunun amacıyla envestisman, istihdam, istihsal, ihracat, akan çok aracılığıyla büyümede ısrar ettiklerinin altını çizen Erdoğan, “Bakın son çeyrekte 7,6 büyüdük, Türkiye, şu anda büyümede ikinci sırada. Hani diyorlar evet ‘Çılgın Türkler’, olur yanılmadınız, ekstrem Türkler büyüyerek için devam ediyor. Bunun için ülkemizi küresel krizlerden ayrıştırarak, kişi hedeflerimizden kopmamakta ısrar ediyoruz.” dedi.

“Çekicilik duymamızın sebebi ülkemizi kıpırdak terviç mecburiyetimiz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bunun amacıyla ülkenin ve milletin geleceği gençlere rastgele nev desteği verdiklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bayraktar’la, Anka’yla, Akıncı’yla, Aksungur’la, Atak’la, Hürkuş’la, Gökbey’le, Milli Muharip Uçak projesi ve henüz birçok teknolojiye dair atılımla çalım duymamızın sebebi savaşa olan hevesimiz değil, ülkemizi etkili terviç mecburiyetimizdir. Yerel otomobilimizi, bilgisayarımızı, çipimizi, uçağımızı, gemimizi, uydumuzu, elektronik sistemlerimizi üretme konusundaki gayretimizin sebebi, bunları edinmekteki zorluğumuzdan feyiz, engelleyim kadar mihnetlere maruz kalmama kararımızdır.”

(Sürecek)

Share: