Oran Bahçeli: “1923’ün rövanşını 2023’te almak amacıyla aldangıç kuruyorlar” (1)

MHP Umumi Başkanı Ululuk Bahçesi, aut güçlerin 1923’ün rövanşını 2023’te kabul etmek üzere tuzak kurmaya bitmeme ettiklerini söyledi.

MHP Genel Başkanı Celal Bahçesi “2023’e akla yatkın: Namzet Galiba Değişmeyen Kesin” mitinglerinin ilkini Cumhuriyetin temellerinin atıldığı şehir olan Sivas’ta gerçekleştirdi. Miting günü adına Sivas Kongresi’nin 103. yıl dönümünü seçen Bahçeli, tarihi Sivas Şehir Meydanında neşeli bire bir topluluğa hitap etti.

Bahçeli, 103 yıl esbak adıma benzer bire bir kadem attıklarını belirterek, “4 Ilkgüz 1919’dahi zahir Cumhuriyetin önce adımı bu vilayetimizde atılmışsa tığ dahi analog aynı adım atıyor, bu sefer üstelik Cumhuriyetin 100. sene dönümüne makul yürüyoruz. Yürüdükçe korkakları ürkütüyoruz. Yürüdükçe hainleri titretiyoruz. Arkamızda Cumhuriyetin yüzyıllık birikimi yanımızda cumhurun yürekli iradesi önümüzde şehitlerimizin kahramanlığı üzerimizde, Cenabı Cenabıhak’ın misilsiz himayesi gönlümüzde kardeşliğin emsalsiz hikmeti gecemiz Türkiye, gündüzümüz Türkiye, güvencemiz ise balaban Türk milletidir. Umum 103 yıl ilk bugün toplanan ve Milli Mücadele’nin sefer haritasını çizen Sivas Kongresi ruhu ile Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümüne ulaşmanın azmindeyiz. Milli Savaş kahramanları geçkin başarmıştı. Ayrımsız şuur ile tıpkısı izden giderek biz birlikte başaracağız. Hiç kimse yaradılış değişti zannetmesin. Damarlarımızdan akan içki tekrar o kandır” dedi.

“Derdimiz mehabet ve millettir”

Bahçeli tam dertlerinin celal ve kavim olduğunu anlatım yazar, “Yağmur ve saygıyla andığım Sivas’ın bağrında erişmiş halk ozanımız Aşırtı Veysel hangi diyordu. ‘Anlatamam derdimi tasasız insana, veca çekmeyen ağrı kıymetini bilmez.’ Hamd olsun derdimiz dermansız değildir. Derdi veren Tanrı şifasını de verecektir. Fakat bizim balkı ettiğimiz meseleler başkadır. Derdimiz Türkiye’nin istikbalidir. Derdimiz milli bekamız ve irade haklarımızdır. Derdimiz devletin ve milletin doğacak hakkının müdafaasıdır” dedi.

“1923’ün rövanşını ahzetmek istiyorlar”

Bahçeli, 1923’te başaramayanların 1923’ün rövanşını 2023’te ahzetmek üzere aldangıç kurmaya devam ettiklerinin altını çizip, “103 sene ilk Türk milletine kefen biçenlerin kalıntıları ayrımlı kılıf ve maskelerle gene karşımızdadır. Mandacılar ayrımsız defa elan harekete geçmiştir. Yabancıların esaretine ve egemenlik erliğine istem eden devşirmeler baştan seferber olmuşlardır. Ant değişse üstelik baziçe aynıdır, senaryo aynıdır. Ancak alçaklığın şeklinde ve şemasında değişiklik olmamıştır. Zalimler ve iş birlikçileri 29 Ilk Teşrin 1923’te Cumhuriyetin ilanına engel olamadılar. Istiklal ve özgürlük davamıza içki doğrayamadılar. Samsun’dan Amasya’ya, Erzurum’dan Sivas’a, Ankara’dan Sakarya’ya, Afyonkarahisar’dan İzmir’e büyüklüğünde bin ayrımsız felaketi göğüsleyen, çilelerin göğsünden fer tamamı kabilinden doğan vatan ve ulus sevgisine kötülük veremediler. Hangi yapsalar boştu, zira istiklal Türk milletinin kaderiydi. Geçmişten ders almamış olacaklar kim baştan şanslarını deniyorlar. De taşeron kendisine bilindik isimleri kullanıyorlar. Esas manasından kopartılmış demokratlık, ünsiyet ve hürriyet kavramlarını, içtimai sağlık ve güvenliğimizi kurcalıyorlar. Yetmiyor milli birliğimizi ve kardeşliğimizi kundaklıyorlar. 1923’ün rövanşını 2023’te almak için aldangıç kuruyorlar. 103 yıl ilk Sivas Kongresini bırakmak için künde kuranların mirasçıları kaos çıksın diye niteleyerek çırpınıyor” şeklinde konuştu. – SİVAS

Share: