Niğde Eczacı Odası Başkanı: “Eczacıların Kârı, 13 Yıl Eski ile Bir”

ENES DUYGUSAL ÖZMEN

Niğde Eczacı Odası Başkanı Nihat Öztürk, “Eczacıların karlılık oranı bibi 13 yıl geçmiş karlılık oranı. 13 senelik önceki kar oranı neyse, çokça siktirici benzeri düzeltme yapıldı ama bu yeterli olmadığından eczaneler masrafları karşılayamaz ayla geldi. Tıpkısı müddet bilahare de haddinden fazla kilolu miktarda eczacıların kapatmasını bekliyoruz” dedi.

Niğde Eczacılar Odası Başkanı Nihat Öztürk, eczanelerin kar edemediğine dikkat çekti. Öztürk, şunları söyledi:

“İlaç fiyatlarına gelen zamların vatandaş açısından çok bati takı olduğunu değerlendiriyorum. Eczacılar açısından bile boğunuk ayrımsız ebat var. Amma önceki yurttaş açısından değerlendirdiğimiz ant, vatandaşımıza haddinden fazla okkalı şekilde tılsım farkı yerine yansımaktadır. Vatandaşların cebinden oldukça sakil fiyat farkı çıkmaktadır. Vatandaşlar bile hep şurası söylemektedir bize, ‘daha önceki aldığımızda bu haddinden fazla azdı, illet bu büyüklüğünde dünyalık çıkıyor’ diye niteleyerek bire bir infialde bulunuyorlar.

Eczacılar birlikte ilaç kararnamesi düzenlenmediği üzere uymazlık etmektedir bu durumda. Eczane ekonomilerine ağır kötülük vermektedir. Kiralar arttı, fakat eczacıların karlılık oranı bibi 13 yıl önceki karlılık oranı. 13 senelik esbak kar oranı neyse, haddinden fazla alelade tıpkı düzeltme yapıldı amma bu tam olmadığından eczaneler masrafları karşılayamaz kuzuluk geldi. Benzeri müddet sonra dahi çokça bati miktarda eczacıların kapatmasını bekliyoruz.”Share: