Tescilli Cimin üzümünde hasat zamanı

Erzincan ekonomisine eğik sağlayıcı Üzümlü ilçesinde yetiştirilen tescilli Cimin Üzümünün hasadı başlarken bu yıl rekoltenin erdemli olması üreticiyi mutlu etti.

Sofralık çekirdekli yağız üzüm sınıfındaki tescilli Cimin üzümü yetiştiren Üzümlülü çiftçiler, bu yıl verimin faziletli olmasından mutlu oldu. Yörede 8 bin 650 dekar bağda yılda kısaca 6 bin titrem üretilen Cimin üzümünün bu seneki global fiyatları, çiftçinin yüzünü güldürdü.

Üzümlü ekonomisi açısından şişman ehemmiyet taşıyan Cimin üzümü, hem bağırsak piyasada tüketiliyor hem da ensiz dışından rica görüyor. Üzümlü’deki üzüm hasadının, gelgel şartlarına bakarak Ekim ayının sonuna kadar devam edeceği bildirildi.

Üzümlü’ye tutkun Pişkidağ köyünde 200 yıllık bağlarda yetiştirilen üzümler köyün yeryüzü oylumlu inikat kaynakları arasında bulunuyor.

Kentin tescilli ürünlerinden olan ve Üzümlü ilçesinde yetişen Cimin üzümünün hasadına başlandı.

“Kilosu tezgahlarda 30 TL”

Üzümlü ilçesindeki yaklaşık 10 bin dekar alanda yetiştirilen ve yıllık 6 bin tonun üstünde üzüm üretimi gerçekleştirilen ilçede albeni sıcaklıklarının zaman normallerinin üstünde seyretmesi cihetiyle Cimin üzümünde bu sene hasat er başlarken üzümün kilosu tezgahlarda 30 TL’den satışa sunulmaya başlandı.

“10 bin dekar alanda üretiliyor”

Gün Doğusu Anadolu Bölgesinde Malatya ve Elazığ’ın arkası sıra yeryüzü çokça üzüm üretilen Erzincan’ın Üzümlü ilçesindeki yaklaşık 10 bin dekar üzüm bağında yılda kısaca 6 bin titrem Cimin üzümü üretiliyor.

Kendine has misilsiz tadıyla sofralık adına kâm gören Cimin üzümü, şeker oranının bağan olması sebebiyle üstelik özellikle diyabet hastalarınca tercih ediliyor.

Üzümlü’birlikte hasat özne Erkan Canbaba, “Üzümün insana çok balaban faydaları vardır. Buradaki bağlar 200 sene öncesine dayanıyor, uyuşma kaynağımız üzüm yetiştiriciliğidir. Siyah üzümün insana çokça nazik faydaları vardır. Soluk yapıcı özelliği vardır, antrparantez çekirdeği de antioksidan taşımaktadır. Üzüm hasadı Ağustos’un ortalarında başlar Kasım ayına kadar devam mesabe” dedi.

Erzincan üzümünün özel ayrımsız üzüm olduğuna bel eden Canbaba, “Üzümümüzün tadı, aroması çokça değişik. O yüzden Türkiye’bile bir tane denilebilecek bulunmaz üzümler ortada. Ilkin Maşrık Anadolu ve Karadeniz Bölgesi kalkmak için Türkiye’nin bir nice iline gönderiyoruz. Şu anda üzümün hasadını yapıyoruz. Bu sene rekoltenin faziletli olmasından muhit hasadın Teşrinievvel ayının böylelikle kadar bitmeme etmesini bekliyoruz” diyerek konuştu. – ERZİNCAN

Share: