Mustafa Adıgüzel: O Verilen Dünyalık, 21 Liralık, Takkadak İki Ocağa Basılmış Atmaya Yetiyor

CHP Ordu Mebus Mustafa Adıgüzel, fındık çiftçisine dekar başına sunulan matbua desteğinin 8 liradan 21 liraya çıkarılmasını eleştirerek, “O sunulan dünyalık, 21 lira, çabucak iki ocağa basılmış atmaya yetiyor. Aynı dönüm 40-50 karı. Yani 40-50 ocaktan hemen iki ocağa atılacak büyüklüğünde matbu desteği veriyor” dedi.

Mustafa Adıgüzel, zaman yaptığı açıklamada, fındık çiftçisine dekar başına verilen basılmış desteğinin 8 liradan 21 liraya çıkarılmasına aksülamel gösterdi. Adıgüzel, şöyle konuştu:

21 LİRA, HEMEN İKİ OCAĞA GÜBRE ATMAYA YETİYOR”

” Hükümet, fındıkta gübre desteğini ve mazot desteğini açıkladı. Basma desteğini 8 liradan 21 liraya çıkarmış. Çokça bir artma yapmış gibi birileri dahi bunu methediyor. Yoldaş, sizin matbua fiyatlarından haberiniz var mı? Geçen sene 2 bin liralık olan tezek, deminden 10 bin liralık, ürün gübresi 16 bin liralık. Sabık yıl benzeri dönüme 100 teklik matbua atılırken deminden 500-800 liralık atılıyor. Arada fark 400 lira, 700 lira. Onlar birçok liralık fark vermiş? 13 liralık. Bunu bu şekilde kıyaslamanız geçişsiz. Yani hükümet, zat yandaşlarına, Cengiz’e destek verirken, Cengiz’in idrak borçlarını affederken, havaalanına ödenmesi müstelzim paraları ötelerken, bağlı fabrikaya birlikte ocaklık filtresi takılmadığı amacıyla mecbur olan fabrikaya birlikte sabık yıl 1 buçuk milyon lira arkalama yaparken on paralık hesaba ve kitaba bakmıyor. Ama mesele ekinci olduğu zaman maatteessüf hakeza basit hesaplar yapıyor. O sunulan para, 21 lira, yalnız iki ocağa basma atmaya yetiyor. Aynı dönüm 40-50 sülale. Yani 40-50 ocaktan elden iki ocağa atılacak kadar matbu desteği veriyor.

“BU HÜKÜMET ÇİFTÇİNİN DOSTU DEĞİL. BU HÜKÜMET YANDAŞLARIN, BEŞLİ ÇETENİN DOSTU”

Tığ hangi demiştik? Biz, geçtiğimiz günlerde ayrımsız Fındık Kanunu teklifi verdik. Matbua desteğini, dönüm başına dört kilo fındık, bugünkü fiyatla 208 teklik servet verdik. Onlar, bizim verdiğimizin onda birini layık gördüler. Evet kayran bazlı sağlık desteği nerede? 10 yıldır benzeri; 170 teklik. Bire Bir kuruş atmadı. Dolar nereden nereye gitti? Pahalılık nereden nereye gitti? Zer, döviz nereden nereye gitti? Akaryakıt nereden nereye gitti? Fakat düz bazlı dirimsel desteği bibi durumunda sayıyor. Zira bu hükümet, çiftçiye bizim baktığımız üzere bakmıyor. Bizim gördüğümüz göz ile bakmıyor. Tepeden bakıyor. Zira bu hükümet, çiftçinin dostu değil. Bu hükümet, yandaşların Beşli Çetenin dostu.”

Share: