MTV indirimi vatandaşın cebini rahatlatacak

Kayseri’de galericilik özne Ahmet Yurtlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla 2023 yılında Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde (MTV) uygulanacak olan yüzde 50 indirimle ilişik yerine, “MTV indirimi vatandaşı düşünerek alınan bir değişmeyen. MTV indirimi vatandaşı rahatlatacak” dedi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, MTV için tenzilat yetkisini kullandı. Yeni yılın MTV fiyatlarında uygulanacak baştan valüasyon oranı Resmi Gazete’üstelik yayımlanması ile kesinleşirken, 2023 MTV artma miktarı yüzde 50’lik indirimle yüzde 61,5 namına belirlendi.

MTV’birlikte 2023 yılında uygulanacak olan yüzdelik 50 indirimin ağız ağıza vatandaşı fikren alınan bire bir karar olduğunu söyleyen galerici Ahmet Yurtlu, “Şu anda Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne yüzdelik 50 tenzilat geldi. Bu yoz vatandaşı düşünen aynı karar. Zira maliyetler çok ciddi arttı. Araçta kasko, sigorta, MTV ve etüt ücretleri fahiş şekilde artınca bu değişmeyen bire bir nebze vatandaşa bindi olması açısından MTV’birlikte yüzdelik 500 indirim yapıldı. Bu bandrollerin yüzdelik 100 değil üstelik yüzde 50 artacağını gösteriyor. Bunları kademeleri var tabi 1300, 1600 ve 2000 motora kadar değişiyor. Bittabi kim hepsinde da yüzde 50 iskonto sağlanacak. Bu dahi vatandaşın işini az buçuk daha kolaylaştıracak. Zira değer artışları vergilerde da gerçekleşiyordu. Yüzde 130’a yakın ati MTV zammının yüzde 50’sinin düşülerek yüzde 61,5’a indirilmesi denetim pulu üzerine vatandaşı biraz rahatlatacak” ifadelerini kullandı. – KAYSERİ

Share: