Bu suda yıkananın hastalıktan kurtulduğuna inanılıyor: 4 asırdır şifa dağıtıyor

Bu suda yıkananın hastalıktan kurtulduğuna inanılıyor: 4 asırdır şifa dağıtıyor

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ta “Uyuzlu Pınarı Çeşmesi” kendisine tanıdık sıcak 4 yüzyıllık geçmişi ile dikkat çekerken, günümüzde bibi değişik hastalıklara şifa olduğuna inanılıyor.

Dulkadiroğlu ilçesindeki İsa Divanlı Mahallesi’nde kâin Uyuz Pınarı Hamamı, 4 asırlık tarihi geçmişi ile özellikle uyuzlu koyulmak için lepra ve cilt hastalıklarına ongun geldiğine inanılıyor. Birinci görüşe göre, 2. Yakın aracılığıyla Hicri 978/ Miladi 1570 yılında yaptırılırken, ikinci görüşe göre ise Osman Çelebi bin İsa Sedir aracılığıyla Miladi 1550’de yaptırıldığı meydan düzlük hamamın; Romalılar, Bizanslılar, Müslüman Araplar, Selçuklular, Dulkadirliler ve Osmanlılar yoluyla kullanıldığı kaydedildi. Tarihi çatı, Dulkadiroğlu Beyliği döneminde ise lepra hastalarının otama edildiği meydan yerine ilgi çektiği biliniyor. Özellikle Roma döneminden başlayarak Kahramanmaraş’ta ve bölgede ten hastalarının, özellikle cüzam hastalarının bölgeye gelerek şifalı suda yıkanarak rahatsızlıklarından kurtulduğu rapor ediliyor.

2006 yılında yenilendikten sonradan vatandaşlara su vermeye bitmeme fail tarihi çatı, içerisinde hastaların cağ yapabileceği şekilde baştan ayağa kaldırılarak günümüzde onma arayan vatandaşlardan bağlam görüyor.

Hamam üzerine vukuf veren mahalle sakini 67 yaşındaki Erol Gökduman, “Uyuzlu Pınarı, Asurlular zamanına büyüklüğünde raci tıpkı suyumuzdur. Asurlular zamanında cüzzamlı hastalara felah olduğu biliniyor. Şu anda bile çevre illerden gelen hastalara da onma veriyor. Hatta tıpkısı hekim buraya gelerek merhem bulamadığı ark kaşıntı sorunun çözdü” dedi.

Alelhusus ten hastalıklarının giderilmesi amacıyla Uyuzlu Pınarı’na gelinmesi gerektiğini dile getiren Gökduman, “Felah niyetine gelen tümce iflah buluyor. Buraya haricen mevrut çokça koca var. Bu akarsu başka birilerinin elinde olsa henüz kıymetli olurdu. Ben burada çocukluğumdan beri yıkanırım ve başkaca yaz aylarında 2 güne tıpkı yıkanırım. Ego kaşıntı nedir bilmem. Bu şifalı suyumuzun değerini bilelim” diyerek konuştu.

Share: