Milli Eğitim Bilimi Bakanlığının 2023 yılı bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

AK Öğür İzmir Saylav Yaşar Kırkpınar, “Ülkemizin çocuklarının, gençlerinin eğitime erişimi artırılırken, dershane ve hoca başına sakıt öğrenci sayıları, OECD rakamlarına yaklaşmıştır, bir kısmı da onların konusunda çıkmıştır.” dedi.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda, Milli Terbiye Bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmeleri sürüyor.

HDP Van Mebus Sezai Tamamıyla, demokrasinin olmadığı bire bir ülkede öncelikle eğitime bakılması gerektiğini belirterek, eşitlikçi eğitim bilimi sistemine ehil olunmamasının, ikinci yüzyıla girecek cumhuriyetin demokrasisindeki sorunların bire bir nedeni olduğunu savundu.

Bütün Bütün’nin, “Bildirme yoksul kesim, asıl dilde yetişek hakkından bulunmayan aziz Kürt illeri olan Van, Hakkari, Muş, Şırnak ve Ağrı.” sözleri üstüne TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmayan, Türkiye’nin 81 ili bulunduğunu; bilcümle etnik gruplardan, mezheplerden ve inançlardan vatandaşların tamamına ait olduğunu vurguladı. Yılmayan, “Bizim yönetimsel yapımız dahi illerimizin statüsü üstelik belli. Kürt vatandaşlarımızın daha sakil yaşadığı illerden bahsedebilirsiniz ama ayrımsız ili ‘Kürt ili’ olarak nitelendirmek akıllıcasına aynı yaklaşım değildir.” diyerek konuştu.

“Mektepli ve iye karşısında eziliyor”

İYİ Parti Erzurum Saylav Muhammet Naci Cinisli, müstevli döneminde eğitimde yaşanan sorunların, Milli Yetişek Bakanlığının eksikliklerinden değil, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının külfet alanında olan fiber gözlükçü altyapısının yetersizliğinden kaynaklandığını söyledi.

İktidarın temel kariyer planlaması yapmamasının, gençlerin sınırlı branşlarda yığılmalarına nöbet açtığını savunan Cinisli, Devlet Planlama Teşkilatı’nın eksikliğinin bu dönemde hissedildiğini anlattı.

Cinisli, öğretmenlerin itibarsızlaştırıldığını, öğrenci ve ege karşısında ezildiğini kanıt etti.

Karye okullarının kapatılmasının, buralardaki Türk bayraklarının indirilmesine ve yurttaşlık duygularını yaşatan milli bayramların köylerde kutlanamamasına kat açtığını belirten Cinisli, köylerde meslek olmamasının tıpkı zamanda göçe sefer açarak ekonomiye ve içtimai birey zararlar verdiğini anlattı. Cinisli, “Köy okullarının kapatılması sonucunda İstiklal Marşımızın köylerimizde okunamaması bizim amacıyla haddinden fazla nazik eksikliktir.” dedi.

“Ülkemizin gelmiş önceki bildirme balaban muhafazakar devrimcisi”

YANLIŞSIZ Fırka İzmir Mebus Yaşar Kırkpınar, SELIM Öğür hükümetlerinin öncelikli gündeminin gelişigüzel ant terbiye olduğunu belirtti.

Hükümetleri döneminde eğitim bilimi kalitesinin yükseltildiğini dile getiren Kırkpınar, eğitimin gelişigüzel kademesinde herif hakları alanında farkındalık bilincini geliştirdiklerine belen etti.

Kırkpınar, ülkenin bütün sektörleri ve kalkınma amacıyla, ülkenin topyekun kurtuluşu üzere mesleki eğitime ihtiyaç duyulduğunu kaydederek, Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer’in açıkladığı mesleki terbiye verilerine bakıldığında bu alanda Türkiye’birlikte benzeri kıvrılma yaşandığını vurguladı.

İktidarlarında, öğrencilerin, ders ve havari kitapları sıralarında hazır bulduklarını rapor fail Kırkpınar, şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanı’mız diyor evet ‘Ben muhafazakar devrimciyim’ diyerek. Cumhurbaşkanı’mızın yaptıklarına; eğitimden sağlığa, tarımdan sanayiye, bağırsak politikadan aut politikaya, sosyal politikalardan bilcümle alanlara baktığımızda bunu görüyoruz. Cumhurbaşkanı’mızın, ülkemizin gelmiş eski sunu makro muhafazakar devrimcisi olduğunu, bugün bütçenizin yoluyla benzeri sefer henüz görmüş oluyoruz.

Ülkemizin çocuklarının, gençlerinin eğitime erişimi artırılırken, bir zamanda sınıf ve hoca başına düşen öğrenci sayıları, OECD rakamlarına yaklaşmıştır, bir kısmı dahi onların konusunda çıkmıştır.”

Share: