Diyanete sınırlı kurumlarda zelzele tatbikatı yapıldı

Elazığ ve Şırnak’ta İçişleri Bakanlığı Facia ve Müstacel Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Ilmek İşleri Başkanlığı işbirliğiyle “Yer Sarsıntısı Anı, Çök Rejim Tutun ve Tahliye Tatbikatı” gerçekleştirildi.

Elazığ’dahi Harput Hacı Hamdi Başaran Leyli Koca Kur’an Kursu’nda gerçekleştirilen tatbikatta, senaryo gereği, yer sarsıntısı çabucak siren çalmasıyla öğrencilerin geçmiş olarak “Çök-Numara-Tutun” yöntemi uygulanarak sarsıntının geçmesini beklemeleri sağlandı.

Tatbikatta, depremin ardından öğrenciler öğretmenleri gözetiminde kendilerine gösterildiği şekilde okulu metrukiyet ederek, içtima alanında bir araya geldi.

Tatbikat kapsamında öğrencilere antrparantez depreme ilgilendiren brifing yapıldı.

AFAD Idarehane Müdürü Teğmen Balkır, Elazığ genelinde tatbikatları başarıyla gerçekleştirdiklerini belirtti.

Bu tür tatbikatların vatandaşların sarsıntı çabucak elan bilinçli debi etmeleri açısından heybetli olduğunu rapor fail Balkır, “Amacımız kıyamet bilincinin yerleştirilmesi ve mümkün bir depremde tahliye esaslarının bilinmesidir.” dedi.

Tatbikata, Vali Yardımcısı Recep Devir, Harput Muhtarı Zülfü Demirpolat, AFAD ekibi, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Şırnak

Şırnak İl Müftülüğünde gerçekleştirilen tatbikata dahi 11 alım, 70 personel ve 11 araçla katıldı.

Tatbikat kapsamında katılımcılara depreme ilgilendiren bilgilendirme yapıldı.

Ilbay Osman Bilgin, burada yaptığı konuşmada, dünyanın gelişigüzel coğrafyasında afetlerin yaşamın ortamında yer aldığını belirterek, afetler yaşanmadan mücehhez oluşmak gerektiğini söyledi.

Ülkenin tıpkısı zelzele kırık hattı süresince kayran aldığını anımsatan Âlim, zelzele bilincinin sonuç yıllarda yaşanan depremlerin peşi sıra oluştuğunu belirtti.

Tatbikatları önemsemeleri gerektiğini anlatım fail Bilimci, “Bilcümle kurumlarımız yarın tıpkısı ağırbaşlılık olacakmış düşüncesiyle seçme noktada hazır olmalı.” dedi.

Programa, Ilbay Yardımcısı Mehmet Polat, Belediye Komutan Vekili Ayten Akgül, İl Kurnaz Komutanı Albay Erek Bozkurt ve kurum temsilcileri katıldı.

Share: