Meteorolojiden İstanbul dahil 23 kente dominant ve taşma uyarısı geldi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yoluyla yapılan serencam değerlendirmelere göre, ülkemizin şimal, bağırsak ve şarki kesimlerinin modüler ve düz saha haddinden fazla bulutlanmış, Marmara’nın şimal ve şark su, Maşrık Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Karadeniz, Şark Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Antalya, Bitlis. Muş, Hakkari, Van’ın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yerel olmak amacıyla aralıklı sağanak ve düzlük kayran asuman gürültülü boğanak yağışlı, sair yerlerin beş altı bulutlu ve bulutsuz geçeceği tahmin ediliyor.

23 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 23 il üzere zerrin ve turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Sakarya, Zonguldak, Bartın, Düzce’ye turuncu harf geçilirken; Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce zerrin uyarı verildi.

YEĞIN VE AKARSU BASKINI UYARISI

Yağışların; Osmaniye, K. Maraş’ın batısı ile giderek Doğu Karadeniz kıyıları ile Kargaşa çevrelerinde evcil namına sağlam olması beklendiğinden yaşanabilecek münasebetsiz şartlara alın (vehleten yeğin, seylap, sebep, yağmur çabucak sağlam rüzgar vb.) titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir.

SARI VE TURUNCU UYARI NEDİR?

Turuncu, havayla ilgili aheste durumlarda kullanılıyor. Bu renkte tahmin edilen meteorolojik fenomen sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması beklenen görülüyor. Haddinden Fazla müdebbir olunması, edimsel meteorolojik koşullar ve tahminlerin izleme edilmesi gerekiyor. Sarı, havada “gizil coşkunluk durumu”na belen ediyor. Oranlama edilen meteorolojik vaka sıra dışı olmamakla alay malay, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek cerrahi müdahale üzerine tetik davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: