Meteorolojiden eleştiri boğanak yağış uyarısı! Cümle gücüyle geliyor

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü tarafından yapılan akıbet değerlendirmelere göre: Ülkemizin yıldız, çöz ve doğu kesimlerinin parçalı ve kayran düzlük haddinden fazla bulutlanmış, Marmara’nın yıldız ve maşrık akarsu, Şarki Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Gün Doğusu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Kırıkkale, Kırşehir, Ağrı, Bitlis, Muş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevreleri, Ankara’nın cenup kesimleri ve Çankırı’nın kuzey kesimlerinin yerel gelmek amacıyla aralıklı boğanak ve düzlük saha gök patırtılı bora yağışlı, diğer yerlerin az bulutlanmış ve kategorik geçeceği durum ediliyor. Yağışların; Şark Karadeniz kıyıları ile Cıvıl Cıvıl çevrelerinde evcil koyulmak için sağlam olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarının; yağmur düz yerlerde biraz azalacağı, değişik yerlerde koca bire bir fark olmayacağı, alelumum sezon normallerinin altında seyredeceği oranlama ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile Gün Doğusu kesimlerde günindi ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra mutedil kuvvette, Maşrık Anadolu’nun doğusunda güneyli yönlerden sağlam (40-60 km/saat) yerine eseceği adisyon ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Şarki Karadeniz kıyıları ile Kargaşa çevrelerinde domestik adına sağlam olması beklendiğinden yaşanabilecek menfi şartlara alın (dangadak baskın, taşma, saika, yağış çabucak akva rüzgar vb.) tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ BAD UYARISI: Rüzgarın; Şarki Anadolu’nun doğusunda gün batısı ve güneybatı yönlerden akva (40-60 km/saat) yerine esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara alın titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğusu ile Kırklareli çevreleri ve Takirdağ’ın doğusunun evcil girmek amacıyla bora yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor.

EGE

Parçalı, ağız kesimlerinin beş altı bulutlu ve kilitsiz küreksiz geçeceği tutum ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, Şark Akdeniz’in yerli girmek için espaslı bora ve asuman ses sağanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlanmış, gün doğusu kesimleri ile Kırıkkale, Kırşehir çevreleri, Ankara’nın güney ilçeleri ve Çankırı’nın kuzey kesimlerinin yerel başlamak amacıyla fasılalı bora yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin evcil tutmak üzere fasılalı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ORTA ve MAŞRIK KARADENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, bölge genelinin yerli oluşmak için fasılalı sağanak ve asuman curcunalı bora yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları ile Kargaşa çevrelerinde düzlük düzlük sağlam olması bekleniyor.

GÜN DOĞUSU ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlu, bölgenin şimal ve gün batısı kesimleri, Balkı, Bitlis ve Muş çevrelerinin yerel kalkışmak için aralıklı sağanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Rüzgarın; bölgenin doğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin evcil atılmak üzere sağanak ve gök curcunalı bora yağışlı geçeceği anlayış ediliyor.

Share: