Mersin’deki orman yangınına engelleme ediliyor

Mersin’in Gülnar ilçesinde sâdır ve Silifke ilçesine vabeste tıpkısı mahalleye kadar yayılan yangına açıktan ve karadan engelleme bitmeme ediyor.

Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle hararet daha çok. İhbar konusunda bölgeye Sazak Orman Toprak Müdürlüğüne sınırlanmış çekicilik araçları ve düz ekipleri atıf edildi.

Kuvvetli rüzgarın enerjik olduğu bölgede, Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan ekipler ile tayyare ve helikopterler birlikte sönüm çalışmalarına bindi verdi.

Havanın kararmasıyla bölgeye akşam kuruntu ve pervaz dizgeli helikopterler birlikte sevk edildi.

Çalışmalara düz ekiplerinin beraberinde AFAD, UMKE, güllabi ve vatandaşlar de destek veriyor.

Söndürme çalışmaları alarga ve karadan devam fail cuşuhuruş, Silifke ilçesindeki Hırmanlı Mahallesi sınırına ulaştı. Bölgedeki ara sıra evler hazırlık amaçlı boşaltıldı.

Yangın nedeniyle Sazak-Antalya D-400 yağız yolu ulaşıma kapatıldı. Kara yolundaki Karayar ile Eceli 1, 2 ve 3 tünelleri dahi trafiğe kapandı.

Öte yandan Toroslar EDAŞ marifetiyle Silifke ve Gülnar ilçedeki 7 mahallede 93 trafonun enerjisi asayiş amacıyla kesildi.

Gece uçabilen 3 helikopterle açıktan müdahaleye devam ediliyor

Yangın bölgesinde incelemelerde mevcut Vali Büyük Hamza Güreşçi, Sazak-Antalya esmer yolu Gülnar ilçesi sınırlarındaki Karayar Tüneli mevkisinde yaptığı açıklamada, yangını söndürme çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi’nde sabah saatlerinde başlayan yangının rüzgarın bile etkisiyle gücük sürede yayıldığını rapor fail Pehlivan, yangının önce etapta Büyükeceli Mahallesi ve çevresinde etken olduğunu belirtti.

Yangına bölüm içerisinde müdahale kâin ekiplerle ait hikmet veren Güreşçi, “Gelgel karardıktan sonra birlikte 3 tün uçabilen helikopterle dahi mücadeleye devam ettik. Şu anda de mücadeleyi sürdürüyorlar. Arazözleri ağır bire bir şekilde kullandık, kullanıyoruz. 138 arazöz itfaiyeler üstelik dahil koyulmak için mücadele bitmeme ediyor. Şu anda onlar fiilen gece saatleri olmasına rağmen personelimizle beraber arazideler. Personel sayımız üstelik devir içerisinde artarak devam etti. Şu anda de 850 personelimiz şahsen bu arazözlerde, arazide ve aksiyon makineleriyle mücadelesini sürdürüyor. Antrparantez, TOMA’lardan bindi alıyoruz. 20 civarında TOMA ile birlikte bindi olunuyor.” diye niteleyerek konuştu.

Rüzgarın yönünün kuzey-cenup istikametine döndüğünü dile getiren Pehlivan, şöyle bitmeme etti:

“Yamaçlardan aşağılara akla yatkın yayılmaya başlayınca biz Büyükeceli’dahi 450 vatandaşımızı tahliye ettik. Antrparantez esasen Silifke Hırmanlı’bile 20 göz ve 50 yurttaş, Yeşilovacık’ta tatil köyünü tahliye etmemiz gerekti. El üstünde gine bir istirahat tesisini tahliye etmemiz gerekti. Dedeler Mahallesi’nin de 20 konutluk tıpkı Acarlı mezrası var orda üstelik 50 vatandaşımızı tahliye ettik. Toplamda dahi 790 vatandaşımızı boşaltma ettik. Bölük namına birlikte 185 göz, 118 bile yeniden dinlence köyündeki bölük doğmak amacıyla 303 konutu boşaltmış durumdayız. Elbette vatandaşlarımızın seçkin mağduriyet yaşamaması amacıyla onları pansiyonlarımızda konuk ediyoruz. İaşeleri Kızılay vasıtasıyla sağlanıyor. AFAD say gruplarımız var. Bilcümle mesai gruplarımız yangının başladığı saatlerden itibaren hareketli tıpkısı şekilde hizmet veriyorlar. Ambulanslarımız, UMKE ekiplerimiz bu yangınla mücadeleye bindi sağlıyorlar. Bittabi kim proses içerisinde 7 dahi yaralımız oldu. Onlar yangınla savaş ederken bu kök şeyler, dumandan teessür şeklinde olabiliyor. Onların dahi keyif durumları gayet bereketli, dirimsel tehlikeleri namevcut. Onlara dahi önceki olsun dileklerimi iletiyorum. Bütün Mersin’imize, Gülnar’ımıza, mahallerimize önceki olsun dileklerimizi iletiyorum.”

Birey kaybının olmamasının muştulu olduğunu tamlayan Güreşçi, zarar tayin çalışmalarının kısa sürede yapılacağını dile getirdi.

“Şu anda tıpkı bölük zararı namevcut”

Güreşçi, yangın nedeniyle temas riziko olmaması için Mersin-Antalya yolunun birlikte arızi adına trafiğe kapattıklarını belirtti.

Yangın kontrol altına alınır alınmaz trafiğin açılacağını aktaran Pehlivan, “Mücadele devam ediyor, sabaha kadar üstelik bitmeme edecek. İnşallah, hep çabamız sunu kısa sürede taharri altına ahzetmek. Şu anda benzeri konut zararı namevcut. Takkadak ormanlık alan içerisinde kullanılmayan bir bina alay konusuydu. Şu anda çok şükür bire bir kerte zararımız namevcut.” dedi.

Ilbay Güreşçi, yangında baltalama ihtimaliyle ilişik tıpkı istifham üzerine şunları kaydetti:

“Bilcümle ihtimaller değerlendiriliyor. Şu anda ‘kesin şu sebeple olmuştur’ diye niteleyerek henüz diyemiyoruz ama üzerinde ilişik arkadaşlarımız, ekiplerimiz çalışıyorlar. Hep ihtimaller değerlendiriliyor. Şu anda o taraflı bire bir tespit söz konusu değil amma çokça taraflı değerlendiriliyor. İlgili ekiplerimiz, araştırmalarını, çalışmalarını yapıyorlar.”Share: