Mütekait benekli Samsun’dan Hakkari’ye kaide çevirdi

Samsun’dahi oturan 66 yaşındaki tekaüt postacı Mehmet Ersoy Binali, bisikletle Türkiye turu hayali amacıyla Hakkari’ye ayakçak çevirdi.

Emekli olduktan sonraları hayalini kurduğu bisikletle Türkiye turu projesini hayata nâkil Binali, 20 çağ evvel Samsun’dan yola çıktı.

Kilometrelerce kez katederek Hakkari’ye ulaşan Binali, AA muhabirine, mesleğinden yağlık yıllardır velespit sürdüğünü, zahmetli olduktan sonradan bile bu tutkusunun bitmeme ettiğini söyledi.

İzmir Ağababa Yahşi Huy Spor Kulübünün de yöneticisi olan Binali, kentin doğasına, insanına hayran kaldığını belirterek, eksiksiz bisiklet tutkunlarını Hakkari’ye nida etti.

Bisikletiyle 5 yıldır Türkiye turları düzenlediğini anlatan Binali, şöyle konuştu:

“Akıbet turumu, kulübümüzün sporcusu olan ve bir süre ilk gidiş geliş kazası sonucu kaybettiğimiz Ağababa Yahşi’nin hesabına yaptım. 20 günden bu yana yoldayım, 1090 kilometre yol geldim. Buradan Başkale, Tatvan ve Muş üzerinden Samsun’a gitmeyi düşünüyorum. Hakkari çok iptila ettiğim tıpkı düz. Ülkemin insanlarından şunu istiyorum, dilek gözünü açsınlar. Hakkari’ye gelsinler, buranın cennet olduğunu görsünler. Hakkari, dağları ve doğasıyla ülkemin arz güzel yerlerinden biri. Hakkari’ye geldiğimde kendimi Artvin’bile hissettim. Doğası benziyor. Kentte hareketli pir insanların sıcaklığını gördüm. Ati sene daha çok arkadaşla gelmeyi düşünüyorum.”

Share: