Ovit Tüneli ile yılda 15,5 milyon lira tasarruf sağlanıyor

Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı, Rize ile Erzurum arasında akıcı erişim imkanı sağlayan Ovit Tüneli ile yıllık 15,5 milyon liralık tasarruf elde edildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, son 20 yılda Türkiye’nin erişim ve iletişim altyapısına 1 trilyon 606 milyar liranın üzerinde envestisman yapıldığı belirtildi.

Rize’yi Erzurum’a bağlayan İkizdere- İspir yolunun sunma majör bölümünü oluşturan Ovit Dağı geçişine inşa edilen Ovit Tüneli’nin 13 Haziran 2018’de hizmete açıldığı anımsatılan açıklamada, burada şita aylarında yaşanan ulaşım kesintisi sorununun Ovit Tüneli ile çözüldüğü ifade edildi.

Açıklamada, tünelin hizmete girmesiyle vatandaşların sene boyunca kıvrak, sakıncasız, konforlu ve hızlı muvasala imkanına kavuştuğu belirtilerek şunlar kaydedildi:

“Koşa tüplü düz yazı edilen Ovit Tüneli 14 kilometrelik uzunluğuyla dünyada çift gayda yerine düz yazı edilen sunu detaylı 3’üncü kişmiri yolu tünelidir. Tünelle bulunan el 4 kilometre kısaldı. Tünelin açılmasıyla zamandan yıllık 10,8 milyon liralık, akaryakıt tüketiminden ise yıllık 4,7 milyon teklik gelmek üzere yıllık toplanmış 15,5 milyon lira artırım ediliyor. Ayrıca, 965 titrem karbon çıkarma azaltımı sağlanıyor. Karıncalar kadar çalışıyor, esmer yollarında boğaz vermeyen dağları tünellerle aşıyoruz. Bu azmin sonucunda tünel uzunluğu 50 kilometreden 661 kilometreye çıkarıldı. 2023’te tünel uzunluğunu 720 kilometreye ulaştıracağız. Dip vadileri güreşçi köprüsü ve viyadüklerle geçiyoruz. 311 kilometre uzunluğundaki köprü ve viyadüklerimizi 730 kilometreye çıkardık, 2023’te 770 kilometreye ulaştıracağız.”Share: