“Mantıku’t Tayr-Kuşların Şarkısı” oyunu ululuk korumasındaki çoluk çocuk için sahnelendi

Türkiye Din Vakfı (TDV) Avrat, Sülale ve Bilgisizlik Merkezi ile Küçük Asya Çocuk Bindi Merkezleri (ÇODEM) hisse senedi birliğinde hazırlanan “Mantıku’t Tayr-Kuşların Şarkısı” isimli baziçe, Ankara’da devlet koruması altındaki gençlerin beğenisine sunuldu.

TDV’den yapılan açıklamaya göre, Cesamet Tiyatroları Altındağ Sahnesi’nde sergilenen “Mantıku’t Tayr-Kuşların Şarkısı” oyunu, celal koruması altında bulunan 14-18 yaş aralığındaki çoluk çocuk aracılığıyla beğeniyle izlendi.

Tiyatro sanatçısı Asuman Sağanak yönetiminde sergilenen bir tane perdelik oyun öncesi mütekellim Türkiye Din Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Okkalı, Aile ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı ile kolektif düzenlenen etkinliğin önemini vurguladı.

Sanatın medeniyet unsurlarından biri olduğunu anlatan Ağır Sıklet, “Allah, yarattığı değme kulunun kalbinde tıpkısı müzakere mahareti birlikte yaratmıştır. O kullardan tıpkı kısmı sesiyle, aynı kısmı davranışlarıyla, tıpkısı kısmı foto yaparak farklı alanlarda, ayrımlı konuşma dallarında kabiliyetlerini gösterirler. Bizim amacımız filhakika Tanrı’ın yaratmış olduğu kabiliyetleri ortaya yakalamak ve milletin yararlanma etmesini ulaşmak.” ifadelerini kullandı.

Vahim, “Hayata Güreşçi Köprüsü Hanek” projesi ile fehamet korumasındaki gençlerin anadan görme Türk-İslam sanatları, çağcıl sanatlar ve hayalet sanatlarıyla tanışmalarını sağladıklarını belirterek şöyle bitmeme etti:

“Gençlerimizin sanatla meşgul namına zararlı alışkanlıklardan uzaklaşmaları ve psiko-sosyal açıdan desteklenmeleri, Türkiye Din Vakfı kendisine yer ana hedefimizdir. Konferans eğitimi vasıtasıyla milli manevi değerlerimizi öğrenmelerine, zat yeteneklerini keşfetmelerine ve halis becerilerinin farkına varmalarına apotr olmayı amaçlıyoruz.”

Projenin, Vakfın İstanbul Fahri Koordinatörlüğü’nün Zeytinburnu Çocuk Evleri Sitesi’nde artan ayvaz çocuklarla düzenlediği çeşitli konuşma atölyeleriyle iki sene geçmiş hayata geçtiğini aktaran Alçak, Vakfın gönüllüsü Çap Tiyatrosu sanatçısı Asuman Sağanak’nın katkılarıyla TDV İstanbul KAGEM ve Anadolu ÇODEM aksiyon birliğinde “Kuşların Şarkısı” piyes oyununun çap himayesindeki taze kızların yetenekleriyle sahneye aktarıldığı bilgisini verdi.

“Hayata Güreşçi Köprüsü Hanek” projesinin eski yıllarda, İstanbul ve Gaziantep’te sahnelendiğini hatırlatan Korkulu, bu projenin Türkiye genelinde uygulanabilirliği üzerine çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

Aheste, projede emeği ve katkısı olan Sülale ve Içtimai Hizmetler Bakanlığına, Ihtişam Tiyatroları Umumi Müdürlüğüne, TDV Eş Karı ve Bilgisizlik Hizmetleri Müdürlüğü memur ve gönüllülerine, sanatçı Gök Sağanak ile temaşa gösterimini işleyen gençlere teşekkür etti.

Oyunun arkası sıra davetliler, Mantıku’t Tayr minyatür sergisini gezdi, mehabet korumasındaki gençlerin yaptığı ebru ve kat’ı sanatı çalışmalarını inceledi.

Share: